Bebeklerde Konak Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?
Anne & Bebek

9 dk okuma

Tüm ebeveynlerin ortak endişesi, elbette çocuklarının sağlıklı bir bebeklik dönemi geçirerek keyifle büyümesidir. Pek çok anne-babanın tecrübe ettiği konak sorunu, miniklerde sıkça rastlanan bir cilt problemidir. Bebeklerin ciltlerinde oluşan bu beyazımsı, kabuklu ve pul pul görünen lezyonlar, aileleri endişelendirebilir. Ancak telaşa hiç gerek yok; zira konak çoğu zaman zararsız bir durumdur ve bebekler büyüdükçe kendiliğinden düzelir. Sağlıklı ve mutlu bir bebeklik dönemi için konak hakkında bilinçli olmak, ebeveynlerin daha rahat ve güvenli hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bu yazıda bebeklerde konak oluşumuna dair merak edilen tüm bilgilere detaylı şekilde değindik.

Bebeklerde Konak Nedir?

Bebeklerde konak, sebase bezlerin aşırı çalışmasından kaynaklanan, genellikle saç derisi, alın, kaşlar, kulak arkası ve boyun gibi bölgelerde görülen bir cilt problemidir. Deride kızarıklık ya da beyazlık ile karakterize olan bu sorun, kabuklar hâlinde pul pul dökülmeye de yol açabilir. Konak, genellikle bebeklerin cildine zarar vermez ve ciddi bir tedavi gerektirmez. Ancak ebeveynlerin bebeklerinin hijyenine özen göstermeleri ve konaklı bölgelere nazikçe bakım yapmaları önemlidir.

Konak Olan Bebeklerde Sık Görülen Özellikler Nelerdir?

Bebeklerde saç diplerinde konak oluşumu, ebeveynlerde telaş yaratan bir durum olsa da bu durumun miniklerin vücudunun oluşturduğu doğal bir yapı olduğu unutulmamalıdır. Konak sorunu yaşayan bebeklerde ortak olarak görülen bazı durumlar mevcuttur. Konak olan bebeklerde sık görülen özellikler şunlardır:

 • Beyaz veya Sarı Renkte Kabuklar: Bebeklerin saç derisi, kaşları, kulak arkaları ve boyun gibi bölgelerinde beyazımsı veya sarı renkte kabuklar oluşur.
 • Cilt Döküntüleri: Bebeklerde konak durumunda ciltte pul pul dökülme ve kabuk oluşumu görülebilir.
 • Kaşıntı: Konaklı bölgelerde hafif kaşıntı görülebilir; ancak bebekler genellikle bunun farkında değildir.
 • Kabukların Dökülmesi: Konaklı bölgelerdeki kabuklar zamanla dökülür ve bebeklerin cildi normale döner.

Bu özellikler, konak olarak adlandırılan cilt rahatsızlığının belirtileridir. Ancak her bebekte farklı şekillerde görülebilir. Dolayısıyla bebekten bebeğe farklı seviyelerde ve belirtilerle kendini gösterebilir. Ebeveynler, bebeklerinde konak olduğunu düşünüyorlarsa bir doktora danışarak doğrulama ve doğru bakım adımlarını öğrenebilir.

Bebeklerde Konak Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerin cildinde konak sorununa bağlı olarak oluşan kabuklar, genellikle anne karnında aldıkları hormonlardan kaynaklanır ve büyüdükçe kendiliğinden düzelir. Yine de bebeklerde konak oluşumunun tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte bazı olası sebepler şunlardır:

 • Bebekler, anne karnındayken annelerinin hormonlarına maruz kalır. Doğumdan sonra bu hormonlar, bebeklerin cildinde yağ bezlerinin aşırı çalışmasına yol açarak konak oluşumuna yol açabilir.
 • Bebeklerin cildindeki yağ bezleri, doğum sonrası hızla geliştiği için aşırı sebum üretmesi, konak oluşumunu tetikleyebilir.
 • Ciltteki mikroorganizmaların ve enfeksiyon riskinin artması da konak oluşumuna zemin hazırlayabilir.
 • Bazı bebeklerde konak oluşumu, ailevi eğilim veya genetik faktörlere bağlı olarak daha yaygın olabilir.
 • Bebek cildi son derece hassastır. Dolayısıyla dış etkenler, özellikle kimyasal içerikli ürünler veya aşırı sıcak-soğuk gibi faktörler, konak oluşumunu tetikleyebilir.

Konak, bir bakımdan yetişkinlerin yaşadığı kepek sorunu ile benzerlikler gösterir. Dolayısıyla bu durum doğrudan bebeğinizin hijyeni ile alakalı değildir. Ancak yine de miniklerin genel sağlığı açısından temizlik ve bakım için kullanılan bebek banyo gereçlerinin hijyenine dikkat etmek faydalı olacaktır.

Hangi Bebekler Konak Oluşumuna Daha Yakındır?

Bazı bebeklerin konak oluşumuna daha yatkın olduğunu düşündüren birtakım faktörler söz konusudur. Örneğin; yeni doğan bebeklerde konak rahatsızlığına oldukça sık rastlanır. Bunun yanı sıra hassas, nemli ve yağlı cilt yapısına sahip olan miniklerin de konak oluşumuna daha yatkın olduğunu söylemek mümkündür. Genetik faktörler gibi iklim ve çevre koşulları da konak oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Bebeklerde Konak Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde konak başlangıcı, genellikle görsel olarak belirgin bir şekilde kendini gösterir. Miniklerin bu tür bir cilt sorunu yaşadığını gösteren bebeklerde konak belirtileri şunlar olabilir:

 • Bebeğin saç derisinde, alnında veya boyun bölgesinde sarı yağlı lezyonlar ve kabuklar görülebilir.
 • Konaklı bölgelerde hafif kızarıklıklar ve tahrişler oluşabilir.
 • Bebeklerde konaklı bölgelerde kaşıntıya bağlı olarak tahriş oluşabilir. Dolayısıyla minikler buna bağlı olarak sorunlu bölgeyi kaşıyarak kızarmasına yol açabilir.
 • Konaklı lezyonlar temizlense veya düzelse bile zamanla tekrar oluşabilir.

Bu belirtiler genellikle bebeğin ilk yaşında görülmeye başlar ve birkaç hafta veya ay içinde kendiliğinden azalır. Ancak bazı bebeklerde konak belirtileri daha uzun süre devam edebilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıdır?

Bebeklerde konak, genellikle kendiliğinden düzelmesine rağmen daha ciddi şekilde de seyredebilir. Dolayısıyla bazı durumlarda mutlaka bir doktora başvurmak gerekebilir. Bebeğinizde aşağıdaki belirtileri gözlemliyorsanız bunlar, bir uzmana danışmanız gerektiğini gösteren işaretler olabilir:

 • Konak belirtileri ciddi bir şekilde rahatsızlık veriyorsa ve bebek sürekli olarak kaşınıyorsa
 • Konaklı bölgelerde enfeksiyon belirtileri varsa (kızarıklık, şişlik veya irin dolu kabarcıklar gibi)
 • Konaklı bölgelerde kanama veya açık yaralar varsa
 • Bebeklerde konak, normalden farklı bir görünüme veya renge sahipse ve diğer cilt hastalıklarına işaret ediyorsa
 • Konaklı lezyonlar uzun süredir düzelmiyorsa veya giderek daha da kötüleşiyorsa

Eğer bebeğinizde bu tür belirtiler görüyorsanız veya konak hakkında endişeleriniz varsa bir çocuk doktoruna başvurmanız önemlidir. Hekiminiz çocuğunuzun durumunu değerlendirerek uygun tedavi yöntemlerini önerecektir.

Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı konak formları, son derece inatçı olabilir. Dolayısıyla kendiliğinden geçmesi de mümkün  değildir. Bu gibi durumlarda bebeklerde konak tedavisi için uzman bir doktordan destek almak ve izlenecek adımları bu doğrultuda belirlemekte fayda vardır. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde antibiyotikli ilaçlar ve kremler reçete edebilir. Özellikle bebeklerde konak için doğal yöntemleri uygulamanıza rağmen hâlâ herhangi bir düzelme söz konusu değilse ve belirtiler vücudun diğer bölgelerine de yayılmışsa ilaç tedavisi tek çözüm olabilir.

Bebeklerden Konak Evde Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde konak bakımı, evde kolaylıkla yapabileceğiniz pratik işlemlerden oluşur. Bu uygulamalar, genellikle basit bakım ve banyo işleiçerir. Dilerseniz aşağıdaki adımları uygulayarak bebeklerde konak temizliğini evde kolayca gerçekleştirebilirsiniz:

 • Konaklı bölgeleri yumuşatmak için bebek yağı, badem yağı veya vazelin gibi doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bebeklerde konak zeytinyağı gibi doğal ürünler yardımıyla temizlenebilir, kabukların dökülmesi ve temizlenmesi hızlandırılabilir.
 • Bebek şampuanını hafifçe saç derisine masaj yaparak uygulayın. Ardından ılık su ile nazikçe durulayın.
 • Konaklı bölgeleri sert bir bezle veya tırnakla kaşımaktan kaçının. Bu tür işlemler, daha fazla tahrişe neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir.
 • Bebeklerde konak tarağı gibi işlevsel ürünlerle miniğin saçını nazikçe fırçalayarak kabukların dökülmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Bebeklerin saç derisini ılık bir bezle hafifçe nemlendirmek, konaklı bölgeleri yumuşatabilir, daha kolay temizlenmesini sağlayabilir.
 • Bebeklerde konak temizliği sırasında acele etmemek ve bebekle nazik bir şekilde ilgilenmek gerekir.

Bebeklerin cildindeki konak oluşumu, genellikle tıbbi müdahaleye gerek kalmadan 2-3 ay içerisinde iyileşir. Nadiren de olsa 1 sene kadar sürdüğüne de rastlanmıştır. Bu süreçte işlerinizi kolaylaştıracak bebek bakım çantaları ile çocuğunuz için kullandığınız hijyen ve bakım ürünlerini gittiğiniz her yere yanınızda götürebilir, sorunun kısa süre çözülmesine katkı sağlayabilirsiniz.

scrolltotop svg