Daha Huzurlu Yaşam için Stresle Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlık

9 dk okuma

Stresle başa çıkma yöntemleri, hayatın her alanında karşılaşılan stres unsurlarının kontrol altına alınarak çok daha sağlıklı bir hayatın desteklenmesini mümkün kılan tekniklerdir. Hayatın merkezinde yer almaya başlayan stres unsurları, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücudu psikolojik ve fizyolojik bakımdan etkileyen stresi azaltmak için bazı tekniklere hakim olmak faydalı olabilir. Peki ama stresle başa çıkmanın yolları nelerdir?

Meditasyon ve Nefes Teknikleri ile Zihninize ve Bedeninize Değer Verin

Meditasyon ve nefes teknikleri, düzenli bir şekilde yapıldıklarında zihinsel rahatlamayı destekler. Birçok şeyi bir arada düşünüyorsanız, zihinsel rahatlamaya ihtiyacınız var demektir. Çünkü kafanız doludur ve bu durum, yeni işlere odaklanmanızı engelleyebilir. Bu tür durumlarda kitap okumak, bir meşgale ile uğraşmak bile zor gelebilir.

Zihninizi yoran düşüncelerden bir an olsa bile kurtulabilmek için meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon, kişinin belli noktalara odaklanmasını ve huzuru keşfetmesini sağlar. Çeşitli meditasyon tekniklerini kullanan kişi, kendi iç dünyasına odaklanma şansı elde eder. Meditasyon, nefes egzersizleriyle iç içedir. Çünkü hareketleri yaparken nefesinizi kontrol altına almanız gerekir.

Nefes tekniklerini biliyor olmak, doğru nefes almanızı destekleyen bir durumdur. Derin nefes alarak vücudunuzdaki stresi ve gerginliği azaltabilirsiniz. Bu sayede olaylar ve durumlar karşısında sakin kalmayı öğrenebilir, stres unsurlarıyla baş başa kaldığınızda bu tür durumların sizi olumsuz etkilememesini mümkün hale getirebilirsiniz.

Meditasyon ve nefes egzersizlerini düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman, stresle başa çıkmanız çok daha kolaylaşır. Ayrıca karşınıza çıkan sorunlarda etkili çözümler bulabilir, sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Sayesinde Vücudunuzun Stresle Baş Etmesini Destekleyin

Sağlıklı beslenme, vücudunuzun stres ile etkili bir şekilde başa çıkmasını sağlar. Sağlıklı gıdaları tüketerek hayatınızdan stresi tamamen çıkarmış olmazsınız. Çünkü bazı stres unsurları sizden kaynaklanmaz. Fakat vücudunuza iyi gelecek besinleri tüketerek stresle mücadele edebilir, çok daha kaliteli bir yaşantı elde edebilirsiniz.

Stresle başa çıkma stratejilerinden biri olan sağlıklı beslenme, paketli gıdalardan uzak durmak ve daha çok sebze tüketimine yönelmeyi ifade eder. Hayat kalitenizi arttıracak sağlıklı beslenme için genel olarak şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

 • Yiyecekleri yavaş bir şekilde çiğneyin.
 • Lif bakımından zengin besinleri tüketin.
 • Yapay gazlı içeceklerden uzak durun. Bunun yanı sıra maden suyu tüketebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısı yapmadan evden çıkmayın.
 • Meyve sularını tüketmek yerine meyve tüketin. Ya da meyveleri içecek haline getirip meyve suyunuzu kendiniz hazırlayın.
 • Paket gıdaların tüketimini olabildiğince azaltın.
 • Avokado, muz gibi meyveleri tüketin.
 • Çiğ kuruyemişleri öğün aralarında tüketin.

Stres ile mücadele için bitki çaylarını düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bitki çayları, kasların gevşemesini sağlar. Bu sayede rahatlamanıza katkıda bulunur. Yasemin ve papatya çaylarını tüketerek vücudunuzdaki gerginliğin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Fiziksel Aktiviteler ile Sporun Stres Giderici Gücünü Deneyimleyin

Spor yapmak, kişinin zinde kalmasını sağlayan etkinlikler arasında yer alır. Ayrıca vücudun rahatlamasını, dolayısıyla stresin azalmasına katkıda bulunur. Günde yarım saat yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, spor salonlarında çeşitli egzersizleri yaparak vücudunuzun zinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğun stresle başa çıkma yöntemleri arasında yer alan düzenli spor yapmak, kişiye pek çok açıdan katkıda bulunur. Fiziksel aktivitelerin sağladığı avantajlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Spor yapmak, kasların esnemesine ve gevşemesine olanak tanır. Dolayısıyla spor yaparak vücudunuzdaki gerginliğin azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Düzenli egzersiz, vücutta endorfin salgılanmasını sağlar. Endorfin, vücuttaki doğal mutluluk hormonudur. Vücudunuz endorfin salgılandığında kendinizi daha rahat ve mutlu hissedebilirsiniz.
 • Var olan sorunlarınızdan uzaklaşmak ve sorunlarınıza yenilikçi çözümler geliştirmek istiyorsanız sporun gücünden faydalanabilirsiniz. Çünkü spor yaptığınızda zihninizi temizlenir ve rahatlar.
 • Spor yapmak, sabretmeyi öğretir. Bu nedenle düzenli egzersiz yaparak karşınıza çıkan bir sorunda farklı çözümler geliştirebilir ve bu çözümleri uyguladığınızda sonuca ulaşmak için belirli bir süre beklemeyi öğrenebilirsiniz.

Stresle başa çıkma teknikleri arasında yer alan fiziksel aktivite ve spor yapmak, kendinizi her anlamda çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu nedenle hayatın her alanında karşınıza çıkan stres unsurlarının olumsuz etkilerinden daha az etkilenmek için sportif aktivitelere yönelim gösterebilirsiniz.

İş ve Özel Hayat Dengesi Kurarak Kendinize Zaman Ayırın

İş hayatı ve özel hayat, çeşitli stres unsurlarına sahiptir. Çünkü her ikisinin de dinamikleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla iş ve özel hayat arasında bir denge kurmanız, özellikle iş hayatından kaynaklı stres unsurlarıyla etkili bir şekilde baş edebilmenize katkıda bulunur.

Eğer iş hayatınıza fazla zaman ayırıyor, özel hayatınızı ihmal ediyorsanız; bu durum, bir süre sonra çevrenizdeki insanların kendilerini önemsiz hissetmesine neden olabilir. Aynı şey sizin için de geçerlidir. Bu nedenle iş hayatınız sizin için önemli olsa da işinize gereğinden fazla zaman ayırmayın.

İş ve özel hayat arasındaki dengeyi kurmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bulunduğunuz an içinde kalın. İşteyken önceliği çalışmalarınıza verin. Evdeyken ise sizin için ailenizle vakit geçirmek çok daha önemli olacaktır.
 • Gerektiği yerde hayır deyin. Özellikle iş yaşamında sizden, görev ve sorumluluklarınız dışındaki işleri yapmanız beklenebilir. Böyle bir durumda hayır demeyi bilin. Çünkü mesai saati dışında işe vakit ayırmanız, özel hayatınıza daha az zaman ayırmanıza neden olacaktır.
 • Küçük işlere pratik çözümler bulmayı öğrenin. Sizi oyalayan işlerde zamanı daha verimli kullanmanızı sağlayacak çözümler, kendinize vakit ayırmanıza katkıda bulunur.

İş stresi ile başa çıkma yöntemleri arasında yer alan bu hususlar hem kendinize hem de sevdiklerinize vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Böylelikle motivasyonunuz artabilir, iş hayatında çok daha verimli bir çalışma içinde olabilirsiniz.

Zaman Yönetimi Sağlayarak Daha Organize Bir Yaşam Sürün

Var olan kaynakların doğru bir şekilde belirlenmesi ve hedeflere yönelik adımlar atılması, zaman yönetimi ile doğrudan ilgili kavramlardır. Zaman yönetimi sayesinde bir işi daha kısa sürede yapmak ve farklı işlere zaman ayırabilmek olanaklı hale gelir. Daha organize bir yaşam sürerek zaman yönetimini sağlayabilirsiniz.

Zamanımı nasıl daha iyi yönetebilirim, sorusunun cevabını merak ediyorsanız şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Hedeflerinizi belirleyerek bu hedeflere yönelik adımlar atın.
 • Sizi hedefinize götürecek öncelikler neler? Önceliklerinizi belirlemeniz sistemli bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.
 • Yapılacak işleriniz fazlaysa her biri için belirli bir zaman sınırı belirlemeniz gerekebilir. Akıllı saatler zamanınızı kontrol etmenize destek olacaktır.
 • İşleriniz arasında mola vermeyi unutmayın. Verdiğiniz mola sayesinde, bir diğer iş için motivasyon kazanmış olursunuz.

Zamanınızı yöneterek hem iş hayatınıza hem de özel yaşantınıza vakit bulabilir, bu sayede çok daha az stresle yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Eğlencenizi İhmal Etmeyin: Hobilerinizi Gerçekleştirerek Stres Seviyenizi Düşürün

Hayat sadece işten ibaret değildir. Bu nedenle stresten arınmak ve çok daha kaliteli bir yaşantı elde etmek için eğlencenizi ihmal etmemeniz son derece önemlidir. Hobi ve oyun kategorisindeki ürünler, eğlenceli vakit geçirmek için oldukça idealdir. Sevdiklerinizle birlikte oynayabileceğiniz kutu oyunları, boyama setleri başta olmak üzere birçok ürün; kategoride kendisine yer bulur.

Stresle başa çıkmanın en iyi yolu nedir, sorusuna cevap arıyorsanız; sizin için en uygun yöntemi tercih edebilirsiniz. Turkcell Pasaj, zamanınızı daha keyifli geçirmenizi sağlayacak birçok ürünü sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

scrolltotop svg