Yeni Doğan Bebek Kakası Neden Yeşil Olur?
Aile

9 dk okuma

Dünyaya yeni gözlerini açan bebeklerin sağlığı anne ve babalar için önemli bir konudur. Bebeğin sağlığının göstergelerinden biri de dışkı rengidir. Bebek kakasının yeşil renkte olması birçok ebeveynin merak ettiği konuların başındadır. Yeni doğan kakasının yeşil renkte olması temel olarak sindirim sistemiyle ilgili bir durumdur. Yeşil rengin neden kaynaklandığını bilmek özellikle yeni ebeveynler için önemlidir.

Bebeklerde Yeşilimsi Kaka Normal midir?

Ebeveynler bebek bezini alt açma ürünleriyle temizlerken bazen yeşilimsi bir renkte kaka ile karşı karşıya kalır. Bu durum bazen endişe verici olabilir. Ancak yeşilimsi bebek kakası genellikle normal bir fizyolojik süreçtir. Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bebeklerin sindirim sistemi, yeni doğdukları zaman tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu yüzden bağırsak farklı kıvam ve kokularda dışkı üretir. Yeşilimsi bebek kakası bazı durumlarda sorun teşkil edebilir. Kakada ani ve belirgin renk değişikliği, kan ve mukus gibi durumlarla karşılaşıldığında hekimle iletişime geçmesi gerekir. Bu tür anormal durumlar altta yatan sorunların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Endişelendiğiniz durumlarda doktorunuzla iletişime geçerek bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekler Neden Yeşil Kaka Yapar?

Yeni doğan bebek kakası yeşil renkli olmasının farklı nedenleri vardır. Bu durumun genellikle fizyolojik sürece bağlı olarak gerçekleşir. Yeşil renkli bebek kakasının yaygın nedenleri şu şekildedir:

 • Mekonyum: Yeni doğan bebeklerdeki ilk dışkıya mekonyum adı verilir. Mekonyum, doğumdan önce bağırsaklarda biriken kalın ve siyah yeşilimsi bir dışkıdır. Mekonyumun temel nedeni bağırsakları temizlemek ve hazırlamaktır.
 • Hızlı sindirim: Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemi de biraz farklıdır. İlk zamanlarda sindirim sistemi hâlâ olgunlaşma sürecindedir. Bu yüzden sindirim sistemi daha hızlı çalışabilir ve gıda geçişi hızlı şekilde olabilir. Hızlı sindirim sistemi yeşil renkli dışkının nedenleri arasındadır.
 • Bağırsak bakterilerindeki değişim: Yeni doğan bebeklerin bağırsak florasının oluşması ve değişmesi belli bir zaman alabilir. Olgunlaşma süreci dışkının rengi üzerinde etkili olabilir.
 • Anne beslenmesi: Bebeği emziren annenin beslenme alışkanlıkları ve yöntemi yeşil kakaya neden olabilir. Anne beslenmesindeki bazı yiyecekler bebekle yeşil kaka ve gaza yol açar. Yeni doğan yeşil kakanın içinde kan çizgileri varsa bu durum bazı sorunlardan dolayı olabilir. Örneğin bebeğin annenin beslenmesindeki bazı yiyeceklere alerjisi olması bunların başında gelir.
 • Bakteri ve enfeksiyon: Bebekteki bakteri veya viral enfeksiyonlar da yeşil kakaya neden olabilir. Bu tür durumlarda yeni doğan yeşil kakaya ishal, ateş ve bulantı da eşlik eder.

Yeni doğan bebeğin kakası yeşil olursa öncelikle nedenlerini tespit etmek gerekir. Yeni doğan yeşil kaka oluşmasının başlıca nedenleri mekonyum, hızlı sindirim ve bağırsak bakterilerindeki değişimdir. Bunun yanı sıra yeni doğan bebeğin beslenmesi de bunun nedenleri arasındadır.

Anne Sütünün Kaka Renginde Etkisi Bulunur mu?

Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için emzirme ürünleri ve biberonlar gibi araçlarla beslenmesi sağlanır. Yeni doğan bebeklerin temel beslenme kaynağı anne sütüdür. Beslenme ve boşaltım arasındaki ilişkiye bağlı olarak anne sütünün kaka rengindeki etkisi de merak edilir. Anne sütünün yağ içeriği gibi bileşenlerin bebeklerin kaka renginde etkisi vardır. Anne sütü, özellikle emzirmenin sonlarına geldiğinde daha yüksek yağ içerir. Yüksek yağ bebeğe enerji verirken dışkının rengini de etkiler. Daha koyu ve yeşilimsi renge sahip dışkının nedenlerinden biri de yüksek yağ içerikli anne sütüdür. Sütün içerisindeki birleşimler zaman zaman değişebilir. Bu değişim bebeğin yaş ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere yağ, protein ve diğer besin maddelerinde gerçekleşir. Anne sütünün içeriğindeki farklılıklar dışkının renginin değişmesini etkiler.

Yeni Doğan Bebeklerde Kakanın Renk Değişimi Ne Zaman Başlar?

Yeni doğan bebeğin kaka rengi zaman zaman farklı bir hâl alır. Bu renk değişimi genellikle doğumdan hemen sonra başlayarak birkaç gün içinde fark edilir. Fizyolojik ve normal bir süreç olarak kabul edilen kakanın renk değişimi şu aşamalarla gerçekleşir:

 • Mekonyum dönemi: Yeni doğan bebeklerin ilk dışkısı olan mekonyum, doğumdan sonraki 2-3 günlük süreyi kapsar. Mekonyum doğumdan hemen önce bağırsaklarda biriken kalın yapılı ve siyah yeşilimsi rengi içerir. Bunun temel amacı bağırsakları temizlemektir.
 • Transitional dönem: Mekonyumdan sonra 2-4. gün bebekler geçiş dönemine girer. Bu dönemde dışkının rengi sarı tonlarına dönerek yeşilimsilik ortadan kalkar. Anne sütünün bebeğin sindirim sistemine geçmeye başladığı transitional dönem dışkının birleşimini de değiştirir.
 • Anne sütü ile beslenme: Beslenme biçimi dışkının rengini doğrudan etkiler. Anne sütü içen bebeklerin dışkı rengi sarı veya yeşilimsi olur. Sütün içerisindeki yağın yüksek miktarda olması dışkıya yeşil tonlar katar.
 • Bağırsak bakterilerinin gelişmesi: Bebeğin bağırsak bakterilerinin gelişmesi ilk haftalardan itibaren başlar. Bağırsak florasının oluşmaya başlaması dışkının renk ve kıvamında etkili olabilir. Bakterilerin gelişmesiyle dışkı rengi de daha düzenli ve istikrarlı olabilir.

Yeni doğan bebeklerin sindirim ve bağırsak gibi vücuttaki önemli fonksiyonların gelişmesiyle kaka rengi de değişir. Bu normal ve olması gereken bir durumdur. Bebeğin gelişimindeki farklı dönemlerde koyu, yeşil veya siyah gibi dışkı renklerini ortaya çıkarır.

Bebeklerde Görülen Yeşil Kaka için Ne Zaman Endişelenmek Gerekir?

Yeni doğan yeşil kaka fizyolojik süreç içerisinde normal bir durum olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda dikkat etmek ve bir hekimle iletişime geçmek gerekir. Yeşil kaka için endişelenilmesi gereken zamanlar şu şekildedir:

 • Ani ve belirgin renk değişimi: Bazen bebeğin dışkı renginde ani ve belirgin renk değişimleri ortaya çıkar. Özellikle yeşilden siyah, kırmızı veya beyaz gibi renklere geçiyorsa bu konuda dikkat etmek gerekir. Kırmızı kaka aktif olarak iç organlarda kanamanın nedeni olabilirken siyah kaka ise sindirilmiş kanın bir işareti olabilir. Beyaz kaka ise genellikle bağırsak ve safra kesesi tıkanıklıklarında ortaya çıkar.
 • Aşırı ishal veya kabızlık: Aşırı ishal veya kabızlık durumlarında yeşil renkli kaka ortaya çıkabilir. Normale göre daha fazla veya az dışkının gözlemlendiği durumlar önemlidir. Aynı zamanda uzun süre devam ediyorsa bir önlem alınması önemlidir.
 • Kanlı kaka: Bebek dışkısında kan varsa bu ciddi bir sorunu işaret edebilir. Kanlı kaka gastrointestinal gibi farklı sorunların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden dışkıda kan görüldüğü zaman hızlı bir şekilde aksiyon almak gerekir.
 • Huzursuzluk ve kilo kaybı: Yeni doğan yeşil kakanın yanı sıra bazı belirtiler varsa buna dikkat edilmesi gerekir. Yeşil kakanın huzursuzluk, ağırlık kaybı ve beslenme alışkanlıklarındaki belirgin değişikliklerle birlikte görülmesi ciddi bir soruna işaret edebilir.
 • Anormal kaka belirtileri: Yeşil kakayla birlikte görünür şekilde anormal kaka özellikleri varsa endişelenmek gerekir. Örneğin dışkıdaki mukus, köpük ve tuhaf koku bu tür anormal belirtiler arasındadır.

Bebeklerin sindirim sistemleri gelişme sürecinde olduğu için biraz farklıdır. Bu yüzden genel olarak yeni doğan yeşil kaka normal bir durumdur. Ancak bahsedilen maddelerdeki sorunlardan bir ya da birkaçıyla karşılaşırsanız hekimle irtibata geçmek doğru bir karardır. Hekim tarafından gerekli test ve tetkiklerle bebeğin sağlığına dair en iyi değerlendirmeler yapılır. Bu sayede yeni doğan yeşil kaka hakkında aklınızda soru işareti kalmaz.

scrolltotop svg