Detayları ile Kuantum Bilgisayar Nedir? Nasıl Çalışır?
Slider

11 dk okuma

Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarların ulaşabileceği son noktayı tahmin etmek, hemen herkes için zorlayıcıdır. Teknolojinin benzersiz bir hızla geliştiği ve insan yaşamına adapte olduğu günümüzde, yeni nesil bilgisayarlar ise sıra dışı dünyaların kapılarını araladı. Hiç şüphesiz yeni nesil bilgisayarlar denildiğinde ise teknolojiyle uzaktan ya da yakından ilgilenen herkesin aklına ilk gelen cihazlar, kuantum bilgisayarlardır.

Kuantum bilgisayar, her ne kadar gizem dolu yapısıyla herkes tarafından bilinmiyor olsa da birçok açıdan bilimsel ve teknolojik gelişmelerin merkezindedir. Bu bilgisayarlar, veri toplarken ya da hesaplama yaparken kuantum fiziğinin temel niteliklerini kullanır. Klasik masaüstü bilgisayarlar bit birimi üzerinden hesaplama yaparken kuantum bilgisayarlarda bit değeri bulunmaz. Bu durum, gündelik yaşamda kullandığımız diğer bilgisayarlar için de geçerlidir.

Kuantum Bilgisayar Ne Demek?

Kuantum bilgisayar, kuantum mekaniğinin temel prensiplerine dayanarak çalışan yeni nesil bilgisayarlardır. Bu bilgisayarların geleneksel bilgisayarlardan en önemli farkı “bit” yerine “kübit” değerlerinden oluşan seriler içermesidir. Klasik bilgisayarlarda her bir bitin alabileceği değer “0” ya da “1” şeklindedir.

Kübit değeri ise “0” ya da “1” veya her ikisi olabilir. Bu durum atomaltı parçacıkların davranışların kontrol altına alınmasını ifade eder. Söz konusu ilgisayarlar, kübit serileri ile geleneksel bilgisayarların yapamayacağı birçok işlemi olabildiğince kısa sürede ve aynı anda yapabilir. Bu ise kuantum bilgisayarların geleneksel olanlara oranla çok daha güçlü işlemcilere sahip olduğunu gösterir.

Kuantum Bilgisayarların Çalışma Mantığı Nasıldır?

Kuantum bilgisayar, klasik bilgisayardan çok daha güçlü ve hızlı şekilde işlem yapabilir. Bu durumun arkasında kuantum bilgisayarların sahip olduğu benzersiz çalışma mantığı vardır. Kuantum bilgisayar çalışma prensibi belirtildiği üzerine kübit serilerinden oluşan veriler ile gerçekleşir. Kübit serileri, birçok açıdan önemli avantajlar vadeder.

Her şeyden önce geleneksel bilgisayarlar, sahip oldukları verileri 0 ve 1 olmak üzere iki farklı şekilde işler. Kuantum bilgisayarlarda ise her iki değerin aynı anda olabilirliği süperpozisyon adı verilen özel bir durumu ifade eder. Süperpozisyon, kuantum bilgisayarlara özgü olan ve klasik bilgisayarların asla sahip olmayacağı bir kabiliyete işaret eder.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin bileşenlerini içerir ve bu mekaniğin mantıksal arka planını bünyelerinde barındırır. Kuantum mekaniğinin en önemli kavramlarından biri dolanıklıktır. Dolanıklık, birbirinden uzakta konumlanan kübitlerin birbirleriyle bağlantılı olmasını ifade eder. Böylelikle aynı türde olan kübitlerin, mesafeye bakılmaksızın aynı işlemlerden etkilenmesi mümkündür.

Bu ise söz konusu bilgisayarlara benzersiz bir paralel işlem yapabilme kabiliyeti kazandırır. Böylelikle kuantum bilgisayarlar en karmaşık problemleri dahi son hızla çözebilir. Aynı anda geleneksel bilgisayarların yapamayacağı sayısız işlemi gerçekleştirebilir.

Kuantum Bilgisayarlar Neden Önemlidir?

Kuantum bilgisayar, günümüzde insan yaşamının bir parçası halinde değildir. Dizüstü bilgisayar modelleri ya da masaüstü bilgisayarlar gibi herkesin sahip olabileceği teknolojik ürünler değildir. Bu durumun en temel sebebi henüz kuantum bilgisayarların seri olarak üretilmiyor olması ve belli başlı çalışmalarda yaygın şekilde kullanılmasıdır.

Bu bilgisayarlar, farklı sektörlerde ve çalışmalarda sıra dışı kabiliyetlere sahiptir. Özellikle bilimsel çalışmalarda sıra dışı avantajlar vadeder. Yüksek hesaplama kapasitesi sayesinde bilimsel çalışmalar için hayati bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu hesaplama kabiliyeti bu bilgisayarların yeni teknolojiler üretme konusunda da verimli bir araç olabileceğini gösterir.

Ayrıca kuantum bilgisayarların günümüzde yeni iş fırsatları, meslekler ve daha gelişmiş yapay zekalar yaratabilme konusunda belirleyici bir faktör olabileceği düşünülüyor. Otonom sürüş kabiliyetine sahip olan otomobiller bu duruma verilebilecek en güzel örneklerdendir. Dolayısıyla bu bilgisayarlar, gelecek teknolojilerini belirlemenin yanı sıra gelecekteki insan yaşamı üzerinde de son derece belirleyici bir unsur olacaktır.

Kuantum Bilgisayarların Özellikleri Nelerdir?

Kuantum bilgisayar, birçok üstün özellikle donatılmıştır. Bu yüzden günümüzde daha çok spesifik konularda, bilimsel araştırmalarda, tıp bilimindeki yeniliklerde ve yeni teknolojilerin gelişmesinde yaygın olarak kullanılır. Bu doğrultuda genel anlamda kuantum bilgisayar özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Süperpozisyon: Bu bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlara göre “0” ve “1” değerlerinin yanı sıra bu iki değeri de aynı anda kullanabilen süperpozisyon özelliğine sahiptir.
 • Dolanıklık: Bu bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin en önemli kavramı olan dolanıklığı efektif şekilde kullanabilir. Bu ise birbirinden uzak olan kübitlerin birbiri ile bağlantılı olmasını ifade eder. Dolanıklık, kuantum bilgisayarlara aynı anda süper işlemler yapabilme kabiliyeti kazandırır.
 • Hata Ayıklama ve Düzeltme: Geleneksel olarak kullandığımız bilgisayarlar hata yapma potansiyeline daha fazla sahiptir. Kuantum bilgisayarlar ise hataları kolaylıkla ayıklayabilir ve düzeltebilir. Özel programlar ve yazılımlarla donatılmıştır.
 • Algoritma Kullanımı: Kuantum bilgisayarlar geleneksel olanlara göre algoritmalar kullanarak çalışır. Söz konusu algoritmalar hataları en aza indirdiği gibi aynı zamanda karmaşık işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesini ve yönetilebilmesini mümkün hale getirir.
 • Donanım Özellikleri: Klasik bilgisayarlardan farklı olarak kuantum bilgisayarlarda gelişmiş donanımlar bulunur. Bu donanımlar, kuantum bilgisayarlarının sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlarken yeni keşiflerin de kapılarını aralar. Dolayısıyla klasik bilgisayar parçaları çoğunlukla kuantum bilgisayarlara uyumlu değildir.

Bununla birlikte kuantum bilgisayarların henüz geliştirilme aşamasında olduğunu bilmekte fayda vardır. Bu bilgisayarların tam, net ve en yüksek performanslarına ulaşmaları ya da yaygın şekilde kullanılmak üzere seri olarak üretilmeleri zaman alacaktır.

Kuantum Üstünlüğü Nedir?

Kuantum bilgisayar, geleneksel bilgisayarlarla karşılaştırıldığında benzersiz üstünlüklere sahiptir. İşlem gücü, işlem kapasitesi, aynı anda birden fazla işlemi büyük bir hızla yapabilme avantajı ve daha az hata yapıyor olması nedeniyle kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlardan üstündür. Özellikle kuantum bilgisayar hızı, geleneksel bilgisayarlara oranla çok önemli bir üstünlük sağlar.

Kuantum bilgisayarların üstünlüğünü anlamanın en güzel örneklerinden biri 2019 yılında yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Google tarafından geliştirilen ve “Sycamore” adı verilen kuantum bilgisayarı, klasik bilgisayarların çözemediği 53 bitlik bir rastgele devre örneğini çözmeyi başarmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Google tarafından geliştirilen kuantum bilgisayarının bu işlemi klasik bilgisayarlara oranla 20 milyon kat daha hızlı şekilde tamamlamış olmasıdır.

Hangi Alanlarda Kuantum Bilgisayarlar Kullanılabilir?

Kuantum bilgisayar, yeni keşiflerin ve bilimsel çalışmaların önünü açabilecek şekilde insan yaşamına etki edeceği düşünülen teknolojilerdir. Günümüzde birçok farklı ve hayati alanda kuantum bilgisayarlar aktif olarak kullanılıyor. Kuantum bilgisayar kullanım alanları ve potansiyel kullanabileceği alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğa kanunlarını çözme, anlama ve ifade etmede
 • Uzayla ilgili yapılan görevlerin planlanmasında
 • Yeni ilaçların ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde
 • Daha karmaşık ve güçlü işlemler yapabilen yapay zekaların geliştirilmesinde
 • Makine öğrenimini geliştirmede
 • Kriptografi ve finans sektöründe
 • Yeni teknolojilerinin sosyal yaşama adaptasyonunda
 • Yeni ve gelişmiş malzemelerin tasarlanmasında

Tüm bu kullanım alanları düşünüldüğünde kuantum bilgisayarlar, insan yaşamını temelden değiştirebilecek niteliktedir.

Kuantum Bilgisayarların Siber Güvenlikteki Yeri Nedir?

Kuantum bilgisayar, sadece sosyal yaşama ve bilimsel gelişmelere olan katkılarıyla ön plana çıkmaz. Aynı zamanda modern dönemin en temel problemlerinden biri olan siber güvenliğin sağlanmasında da yine kuantum bilgisayarlardan faydalanmak mümkündür. Bu bilgisayarların potansiyellerini en efektif şekilde ortaya koyabildikleri bir gelecekte, siber güvenlik için harcanan maliyetlerin çok büyük oranda düşmesi olasıdır.

Yani, gelişmiş ve son derece önemli siber güvenlik protokollerinin kuantum bilgisayarlarla çok daha hızlı, güvenilir, kolay ve düşük maliyetle yapılması mümkündür. Özellikle süperpozisyon durumunun siber güvenlikte kriptografiyi çok daha güçlü noktaya taşıyacağını öngörmek de olasıdır. Ayrıca daha az hata yapıyor olmaları nedeniyle kuantum bilgisayarlar, çok daha gelişmiş bir güvenlik standardı vadeder.

Kuantum Bilgisayarlar ile Normal Bilgisayarlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kuantum bilgisayar, tüm özellikleri ve donanımlarıyla klasik bilgisayarlardan farklıdır. Normal bilgisayarlar 0 ve 1 değerleri ile çalışırken kuantum bilgisayarların çalışma prensibi daha kompleks problemlerin çözülmesini sağlayacak ölçüde aynı anda her iki değeri de içerebilir. Söz konusu bilgisayarlar bu özellikleriyle normal bilgisayarlara oranla daha yüksek depolama, daha yüksek çözünürlük, daha hızlı işlem yapabilme kabiliyeti sunar.

scrolltotop svg