Battaniye, Yorgan, Çarşaf: Ev Tekstillerinin Hassas Temizliği için İdeal Yıkama Rehberi
Ev & Yaşam

10 dk okuma

Ev tekstili temizleme, kendi içinde kuralları olan bir hijyen rutinidir. Nevresim ve yastık kılıfı gibi linen tekstil parçalarıyla havluların ya da elyaf bazlı kumaşların yıkama talimatları farklılık arz eder. Yıkama talimatı, su sıcaklığı, çamaşır makinesi program ayarı gibi teknik konulara dikkat etmek gerekir. Yumuşatıcı kullanımında miktar, çeşitlilik, tür önem taşır. Nevresim temizliği konusunda çözücü ürün tercihi, su ısısı, program ayarı gibi birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Pratik elektrikli ev aletleri arasında sayılan çamaşır ve kurutma makinelerine ev tekstili ürünlerini atarken bazı kuralları uygulamanızda yarar vardır.

Ev Tekstil Ürünleri Neden Düzenli Yıkanmalı?

Ev tekstil ürünleri, kullanım sırasında ter, cilt dokusu, toz ve diğer doğal kirlenmelere maruz kalır. Bu durum bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Derin ve düzenli bir yıkama alışkanlığı, bu mikroorganizmaların üremesini engelleyerek, ürünlerin daha hijyenik kalmasına katkıda bulunur. Toz akarları ve türevi alerjenlerin yastık, yorgan ve battaniyelerde birikmesi söz konusu olur. Alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bu mikroorganizmaların düzenli olarak önlenmesi, hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcıdır.

Düzenli temizlik, sadece insan sağlığını riske atmayan steril bir kullanım ve genel konfor sağlamakla kalmaz, tekstil ürünlerinin ömrünü de uzatır. Kir ve lekelerin uzun süre kumaş yüzeylerinde kalması, tekstil ürünlerinin yıpranmasına yol açar. Rutine bağlanmış yıkama ise bu tür hasarları önleyerek ürünlerin daha uzun süre yeni gibi kalmasını sağlar. Temiz ev tekstil ürünleri, evin genel temizliği ve tazelik hissi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Derin ve rutin yıkamalar, hem istenmeyen kokuları giderir hem de ürünlerin ferah ve iç açıcı görünmesini sağlar.

Ev Tekstil Ürünleri Ne Zaman Yıkanır?

Ev tekstil ürünlerinin yıkanma sıklığı, kullanım alışkanlıklarına ve mevsime göre değişiklik gösterir. Ev tekstili temizleme konusunda genel geçer bir rehber oluşturmak gerekirse şu püf noktalara riayet edebilirsiniz:

 • Nevresim takımlarının kış aylarında haftada en az bir kez, yaz aylarında ise terlemenin artması nedeniyle haftada en az iki kez değiştirilmesi önerilir. Detaylı ve derin bir battaniye temizliği 1-2 haftada bir yapılabilir. Yorgan temizliği ise daha kısa periyotlarda uygulanabilir.
 • Yastık kılıfları da nevresim takımları gibi düzenli olarak değiştirilmeli, özellikle yaz aylarında iki günde bir değiştirilmesi faydalı olabilir.
 • Aktif olarak kullanılan havlu ve bornozlar daha sık yıkanmalıdır. Dekoratif amaçlı az kullanılan havlular ve mevsimlik yorganlar ise daha uzun aralıklarla yıkanabilir.
 • Yastık ve yorganların ise yılda iki kez yıkanması önerilir. Yastıkların ve yorganların üzerindeki lekeler, kokular, birikintiler, genellikle kalıcı olmadığı için eser miktarda yıkama çoğu zaman yeterli gelir.
 • Perdeler ise çamaşır makinesinin hassas programında, narin bir şekilde ve 30 derecede yıkanmalıdır. Zebra perde gibi sık kirlenmeyen perdeler 6 ayda bir yıkamaya atılabilir.

Nevresim Temizliği Nasıl Yapılır?

Nevresim temizliği, sağlıklı bir uyku ortamı için önemlidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Püf noktalara ve yıkama talimatlarına uyarak nevresim temizliğinden maksimum verimi alabilirsiniz. Böylece nevresimleri sağlıklı, konforlu, tertemiz ve uzun ömürlü şekilde kullanabilirsiniz. Ev tekstili temizleme konusunda nevresim hijyeni sağlarken şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

 • Nevresim temizliği yaparken ürünlerin üzerindeki etiketlerde yıkama talimatlarına dikkat ve riayet etmek önem taşır. Bu talimatları dikkatlice okuyarak nevresimlerinizi doğru bir şekilde yıkayabilirsiniz.
 • Renkli ve beyaz nevresimleri ayrı yıkamak, renklerin birbirine geçmesini önler.
 • Genellikle nevresimler soğuk veya ılık suda yıkanır. Sıcak su, nevresimlerin kırışmasına veya renklerinin solmasına neden olabilir.
 • Nevresimlerin ciltle temas ettiği için hassas bir deterjan kullanılması önerilir. Aşırı deterjan kullanımı, nevresimlerde kalıntı bırakabilir.
 • Örtü ve nevresimleri yıkarken, makinede hassas döngü veya hafif programı tercih edin. Bu kontrol, nevresimlerin zarar görmesini veya deformasyona uğramasını önler. Yıkama yapmadan önce çamaşır makineleri butonlarını hassas program ayarı uygulanacak şekilde kontrol etmelisiniz.
 • Nevresimleri kurutmak için en iyi yöntem, doğal olarak havada kurumalarına izin vermektir. Eğer kurutma makinesi kullanacaksanız, düşük sıcaklıkta ve hassas kurutma programını seçin.

Yorgan Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yorgan temizliği meşakkatli görünse de basit bir rutindir. Yorganın dokusuna, su ısısına ve kötü koku giderici doğal destekleri göz önünde bulundurarak bu konuda etkin bir temizliğe imza atabilirsiniz. Yorganları temizlerken şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Yorganınızın etiketindeki yıkama ve bakım talimatlarını dikkatlice okuyun ve buna göre hareket edin.
 • Pamuk, yün, mikrofiber veya sentetik malzemelerden yapılmış yorganlar farklı yıkama talimatlarına sahip olabilir.
 • Yorganınızı genellikle mevsimsel değişikliklerde yıkamak iyi bir uygulamadır. Kullanım sıklığına ve kişisel ihtiyaçlara göre bu sıklık artırılabilir.
 • Agresif kimyasallardan kaçının ve yorganın dokusunu koruyacak hassas yıkama deterjanlarının yanı sıra hafif yumuşatıcılar kullanın.
 • Yüksek sıcaklıklar bazı yorgan türlerine zarar verir. Bu yüzden genellikle soğuk veya ılık su ile yıkamak ve ürünü düşük ısıda kurutmak daha iyidir.
 • Yorganınızı uzun süre kullanmayacaksanız, temiz ve kuru bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Bu sayede küf ve kötü koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu doğrultuda naftalin, karbonat, limon, tuz ve doğal sabun gibi yoğun koku bastırıcı ürünlerden faydalanmayı düşünebilirsiniz. 

Yastık ve Çarşaf Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev tekstili temizleme konusunda hiç kuşkusuz yastık ve çarşaf hijyeni büyük önem taşır. Temiz yatak örtüleri gönlü rahat, hijyenik ve konforlu bir şekilde uyumanın anahtarıdır. Yastık, çarşaf ve yatak örtülerinin talimatlara uygun şekilde yıkanması, başta alerji sahibi kişiler olmak üzere herkesin sağlığı ve rahatı için elzemdir. Çarşaf ve yastık temizliği konusunda şu püf noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • En başta yastıklarınızın ve çarşaflarınızın yıkama talimatlarını içeren etiketlerini kontrol etmelisiniz. Özel yıkama talimatları varsa bunlara riayet etmelisiniz.
 • Ev tekstili temizleme hususunda renkli ve beyaz çarşafları ayrı yıkayarak renklerin karışmasını önlemeniz önem taşır. Sıcak su ile yıkama yapmak zamanla kumaşın aşınmasına, deforme olmasına ya da renklerin solmasına yol açar. Genelde çarşaflar ve yastık kılıfları ılık suda yıkanır. Ilık su yaklaşık olarak 30 ila 43 derece ve arasıdır.
 • Hassas ciltler için uygun, parfümsüz, mümkün mertebe katkısız ve boyasız deterjanlar tercih etmenizde fayda vardır. Aşırı miktarda deterjan kullanımından da kaçınmalısınız. Bu öneriyi özellikle çarşaf temizliği konusunda göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede çarşafta kalıntı ya da deformasyona yol açmadan hijyen sağlamanız mümkün hâle gelir.
 • Ev tekstili yıkama hususunda derin temizlemenin yanı sıra durulama ve kurulamanın iyi bir şekilde yapıldığından emin olmanızda yarar vardır. Yastıkları ve çarşafları makine ayarlarında hassas döngüde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Akabinde örtü, yastık ve çarşafların iyice durulandıklarından emin olmalısınız.
 • Çarşafları ve yastık kılıflarını doğal bir hava sirkülasyonunda kurumalarına izin vermelisiniz. Bunun yerine kumaşları kurutma makinesine de atabilirsiniz. Şayet kurutma makinesi kullanacaksanız düşük sıcaklık ve hassas kurutma programını tercih etmeniz gerekir. Bu doğrultuda kurutmalı çamaşır makineleri temizliğinize katkıda bulunan yardımcılardır.

Ev Tekstil Ürünlerini Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev tekstil temizleme ve yıkama yaparken ürün etiketinde belirtilen talimatları okumanız ve doğru sıcaklığı ayarlamanız ciddi önem arz eder. Keten gibi doğal kumaşlar soğuk suda yıkanmalı ve ağartıcı veya yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Nevresimler gibi ürünler, havlu veya iç çamaşırı gibi diğer tekstillerle birlikte yıkanmamalıdır. Ev tekstili temizleme sonrasında, özellikle yıkama düşük sıcaklıkta yapıldıysa ve açık havada kurutulduysa ütülemeye özen göstermek gerekir. Bu tür ev tekstilleri uygun sıcaklık ve buhar ayarında ütülenmelidir. Nevresimler, hijyen sağlanması için kış aylarında haftada minimum bir kez değiştirilmelidir. Yaz aylarında ise nevresimlerin haftada en az iki defa değiştirilmesi önerilir.

scrolltotop svg