Akıllı Çocuk Saatlerinin Özellikleri ve Tüm Faydaları
Giyilebilir Teknoloji

10 dk okuma

Hayatı kolaylaştıran akıllı saatler, giyilebilir teknolojiyle üretilen yapay zeka destekli ürünlerin en popülerleri arasında yer alır. Birçok kişi, bu cihazlarla takvimini planlayıp, aktivitelerini takip eder. Aynı zamanda da telefon aramalarını ve anlık mesajlarını cevaplar. Tüm bu yetenekleriyle bu ürünler, akıllı telefonların küçük ancak aynı derecede işlevsel olan versiyonlarıdır. Yetenekli akıllı saatlerin çocuklara özel versiyonları da bulunur. Bunlar, çocukların zamanı takip edebilmesinin yanı sıra kendi etkinlik planlarını oluşturmasına, aramaları cevaplandırmasına ve sportif aktiviteleri kontrol etmesine destek verir. Yetenekli ve işlevsel akıllı çocuk saatlerinin tüm özellikleri ve faydalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hayatı Kolaylaştıran Özellikleriyle Akıllı Çocuk Saatleri

Akıllı çocuk saatlerinin hayatı kolaylaştıran özelliklerinin başında tüm mobil cihazlarla eşleştirilebilmesi gelir. Mobil cihazla eşleştirilen bir akıllı çocuk saati ile çocuğunuz mesajları, e-postaları ve arama kayıtlarını görüntüleyebilir. Hatırlatma olarak işaretlediğiniz notlara ulaşabilir. Ayrıca, eğer çocuğunuzun akıllı saatini kendi telefonunuz ile eşleştirirseniz, saatin ekranında görüntülenmesini istediğiniz bilgileri sınırlandırabilirsiniz. Akıllı çocuk saatlerinin en sevilen özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Takvim: Cep telefonunuzdan çocuğunuz için bir takvim oluşturabilir; bu takvimi, çocuğunuzun akıllı saatinden görüntülemesine izin vererek etkinlik takvimini planlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Aktiviteler: Tüm akıllı saatlerin ana işlevleri, aktivite takibi ve hatırlatıcılardır. Çocuğunuz spor yapıyorsa aktivitelerini saatinin ekranından izleyebilir. Ayrıca kan basıncı ve kalp atışı gibi verileri ölçebilen akıllı çocuk saatleri de mevcuttur. Böylece çocuğunuzun aktiviteler sırasındaki yaşamsal faaliyetlerini inceleyebilirsiniz.
 • Konum Bilgisi: Akıllı saatlerde bulunan konum bilgisi aracılığıyla çocukların konumunu takip edebilirsiniz.
 • İnternet Erişimi: Çocuğunuz saatini kullanarak internette gezebilir. Ayrıca, favori uygulamalarını akıllı saatine yükleyebilir.
 • Fotoğraf Albümü: Çocuğunuz kendi albümünü akıllı saatinden görüntüleyebilir. Sevdiği fotoğraf ve videoları, favoriler dosyası oluşturarak ekleyebilir.

Modeline göre değişiklik gösterse de prestijli markaların tüm ürünlerinde bu özellikler yer alır. Hayatı kolaylaştıran bu özellikler, çocuğunuz için saat kullanmayı daha keyifli hale getirebilir.

Akıllı Çocuk Saatleri Arasından Seçim Yapmayı Kolaylaştıracak Özellikler

Her ürün temel akıllı özelliklerin yanı sıra ekstra yeteneklerle doludur. Bu yetenekler de çocuğunuz için en uygun seçimi yapmanızı zorlaştırabilir. Yüzlerce akıllı çocuk saati arasından seçim yaparken aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Tasarım: Akıllı saatin tasarımı sizin için özellikleri kadar önemli olmayabilir. Ancak çocuğunuz için bir saat seçecekseniz tasarım, önem vermeniz gereken ilk unsurlardan birisidir. Çocuğunuzun tarzına hitap eden bir modeli seçmek için renklere göz atarak işe başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı modeller safir cam gibi dayanıklılık sağlayan özellikleri kullanıcılarına sunar. Bu özellikler de çocuğunuzun bileğinde saatin sağlamlığını korumasına destek verir.
 • Ekran Özellikleri: Akıllı çocuk saatlerinde tamamen dokunmatik, kontrol düğmeli kristal ekran ve hem dokunmatik hem de kontrol düğmesi bulunan seçenekler mevcuttur. Çocuğunuzun yaşına göre hangi modeli daha kolay kullanabileceğini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.
 • Güvenlik: GPS ve Wi-Fi gibi konum hizmetlerine sahip akıllı çocuk saati çeşitleri, çocuğunuzun konumunu eş zamanlı olarak izlemenize destek verir. GPS desteği olan ürünler, uydu üzerinden koordinat gönderir. Wi-Fi ile çalışan saatler ise internet bağlantısı olan noktalarda verimli çalışır. En büyük endişeniz güvenlikse doğru tercihi yapmak için saatin konum paylaşma özelliğini değerlendirebilirsiniz.
 • Su Geçirmezlik: Çocuklar yağmurda koşmayı, su birikintilerinde oynamayı sevebilir. IP67 ve IP69 su geçirmezlik derecesine sahip ürünler, saatin zarar görmesini engellerken bu tür etkinliklere izin verir.
 • Boyut: Çocukların saati kolay kullanabilmesi için boyut önemli bir faktördür. Küçük çocuklar için hafif olan, silikon kayışlara sahip modelleri tercih edebilirsiniz.

Bir akıllı çocuk saati, yukarıdaki tüm yeteneklere sahip olabilir. Ancak pilin ne kadar dayanacağını değerlendirmek de önemlidir. Tek bir şarjla birkaç gün kullanabileceğiniz birçok ürün seçeneği mevcuttur.

Akıllı Çocuk Saatlerinin Faydaları

Akıllı çocuk saatlerinin tüm özellikleri çeşitli faydaları beraberinde getirir. Çocukların kendi etkinlik takvimlerini planlayabilmesi bu ürünlerin en büyük faydalarından birisidir. Ayrıca bu cihazlar, ebeveyn denetimiyle kolayca kontrol edilebilir olduğu için özellikle küçük yaşta çocukların teknolojiyle tanışması için en işlevsel ürünlerden birisidir. Bu ürünlerin faydaları aşağıda listelenmiştir:

 • Çocuklara sorumluluk sahibi olmaları için bir yapılacak listesi oluşturabilirsiniz. Bu listeyi çocuğunuz saatinin ekranından takip edebilir ve tamamladığı görevleri işaretleyebilir.
 • Eğer çocuğunuza bir cep telefonu satın almak istemiyorsanız, SIM kartla kullanılan akıllı saatler sayesinde onunla sürekli iletişimde kalabilirsiniz.
 • Ebeveyn kontrolü özelliğine sahip akıllı çocuk saatleri, çocukların iletişim kurabileceği kişiler için güvenli bir liste oluşturmanızı sağlar.
 • Konum bilgisiyle çalışan ürünler, “güvenli bölgeler” oluşturmanıza izin verir. Çocuğunuz bu güvenli bölgelerin dışına çıktığında size bildirim gönderir.
 • Birçok akıllı çocuk saati, SOS özelliğine sahiptir. Saat üzerinde SOS için belirlenen tuşa dokunulduğunda cep telefonunuza anında bildirim gelir.
 • Çocuğunuzun uyku saatlerini denetlemeniz akıllı saatlerle oldukça kolay olur. Uyku izleme işlevine sahip ürünlerin bu özelliği aktif hale getirildiğinde çocuğunuzun bileğindeki saat, uykuya dalma süresini ve uykuda geçirdiği zamanı kayıt altında tutar.
 • Ürünlerin hemen hemen hepsi eğlenceli cihazlardır. Çocuğunuz, saatini kullanarak birçok oyunu oynayabilir, müzik dinleyebilir.

Her yaşa uygun akıllı çocuk saati modelleri mevcuttur. Çocuğunuz için bir ürün seçmeden önce onun yaşını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Akıllı saatler, okul öncesi dönemden itibaren kullanılabilir. Ancak, küçük yaşlardaki çocuklar için sadece temel işlevi olan ve kolay kullanılabilen ürünlerden seçebilirsiniz.

Akıllı Çocuk Saatlerinin Kullanımı

Akıllı çocuk saatleri, tıpkı yetişkinler için tasarlanan modellerde olduğu gibi çalışır. Öncelikle saatin kurulumunda, ekran bağlantı ayarlarını seçebilir ve kullanıcı adı ile şifre girerek Wi-Fi bağlantısını tamamlayabilirsiniz. Bu adımın ardından kendi mobil cihazınızın bluetooth fonksiyonunu açık konuma getirerek, akıllı saat ile eşleştirebilirsiniz. Eşleşmenin ardından iş, hesap oluşturmaya gelir. Hesap oluşturma işlemi, farklı bir modele geçtiğinizde var olan verilerinizin kolaylıkla yeni cihaza aktarılmasını sağlar. Bu sebeple, çocuğunuz kullanmaya başlamadan önce hesap oluşturmanız oldukça faydalı olur. Hesap oluşturduktan sonra akıllı saat ekranında görüntülenecek uygulamalar seçilebilir. Burada, çocuğunuzun görüntülemesini istemediğiniz uygulamaları özenle sınırlandırmanız önemlidir. Ayrıca bazı modeller, ebeveyn kontrolü için özel uygulamalarla kullanılabilir. Bu uygulamalar, çocuklarınızın erişmesini istemediğiniz internet sitelerini ve mobil uygulamaları listelemenize yardımcı olur. Çocuğunuzun sıkça görüntülemesini istediğiniz uygulamaları ise saatin ekranına kısayol olarak ekleyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz, bu uygulamalara tek dokunuşla kolayca erişim sağlayabilir. Wi-Fi ile çalışmanın yanı sıra akıllı çocuk saati çeşitlerinin bazılarında NANO SIM kart ile kullanılabilme özelliği de mevcuttur. Bu ürünler, herhangi bir Wi-Fi bağlantısı olmadan 3G erişimiyle çalışabilir. Tüm bu özelliklerinden çocuğunuzun en iyi şekilde verim alabilmesi için akıllı saati başlatırken, tarih ve saat ayarlarının doğru yapıldığından emin olmanız gerekir. Yüzlerce seçenek arasından çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve yaşına uygun modeli seçebilir, teknolojik deneyimi eğlenceli ve güvenli şekilde yaşamasına destek verebilirsiniz.

scrolltotop svg