Doğanın Sunduğu Sağlık ve Lezzet: Kekik Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?
Sağlık & Bakım

10 dk okuma

Kekik, ada çayıyla aynı bitki ailesinden gelir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitki, demlenmesinin yanı sıra taze veya kurutulmuş olarak da tüketilebilir. Kekik çayı, bitkinin çiçeklerinin ve yapraklarının demlenmesi ile elde edilir. Sağlıklı ve lezzetli bir içecek olmasıyla da bilinen kekik çayının faydaları da oldukça fazladır. Kekik çayının faydaları arasında mide sağlığını olumlu etkilemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermesi ve mide sağlığını koruması gibi faktörler yer alır. Kekik çayının boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği düşünülür.

Kekik Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Taze kekik çayı, insan sağlığına faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda kekik bitkisinin insan sağlığına olumlu etkisi olduğu belirlemiştir. Kekik çayı sindirim sistemine katkı yapması, antioksidan etkisine sahip olması, solunum yollarındaki tıkanıklığı temizlemesi gibi faydalara sahiptir. Bu nedenlerden dolayı kekik çayı grip olan kişilere de iyi gelir. Kekik çayının erkeklere faydaları arasında ise stres azaltıcı ve eklem ağrılarını giderici etkisi oluşu yer alır. Kekik çayı içmenin faydaları bol olsa da her insanın vücut ve bünyesi farklı olduğundan dolayı doktorunuza danışmanız gerekir.

kuru kekik

Sindirim Sistemini Düzenlemesi

Dağ kekik çayı sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkilere sahiptir. Gece yatmadan önce kekik çayı içmek şişkinlik, hazımsızlık, ve mide rahatsızlıkları gibi sorunların önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Doğal Antioksidan Kaynağı Olması

Kekik çayı faydaları arasında doğal bir antioksidan kaynağı oluşu da yer alır. Antioksidanlar serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarlarını azaltır ve sağlık üzerinde olumlu bir etki bırakır. Kekik çayı bu yönüyle yaşa bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarını azaltır ve yaşlanma karşıtı bir etki bırakır.

Solunum Yollarını Temizlemesi

Nane-limon kekik çayının faydalarından biri de solunum yollarını rahatlatmasıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonu, boğaz ağrısı ve öksürük problemi olan kişiler kekik çayı tüketerek solunum yollarını temizleyip rahatlatabilirler.

İmmün Sistemi Güçlendirmesi

Kekik çayı faydaları arasında kekik bitkisinin içerisinde bulunan iltihap azaltıcı bileşikler de bulunur. Bu nedenle kekik çayı bağırsak iltihabı gibi hastalıkları önleyerek bağışıklığı ve immün sistemini güçlendirir. Kekik çayı faydaları arasında kekiğin antibakteriyel bir bitki olması da bulunur. Kekik bitkisi bu yönü ile insan vücudunun bakterilere ve enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. Kekik çayı bol miktarda demir, magnezyum, A vitamini, C vitamini ve potasyum içerir. Bu nedenle kekik çayı tansiyon sıkıntısı yaşayan kişiler için de önerilir.

Hem Lezzetli Hem de Şifalı Bir İçecek Olan Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı hazırlanışı basit bir süreçtir. Kekik çayı yapımı için farklı yollar olsa da en yaygın kekik çayı tarifi şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kadar su
 • 1 tatlı kaşığı taze veya kurutulmuş kekik yaprağı

Hazırlanışı:

 • Yaklaşık bir su bardağı kadar temiz suyu su sebilinden veya temiz bir şişeden alarak kaynatın
 • Çaydanlıkta veya su ısıtıcısında kaynamış suyu bir su bardağına dökün
 • Suyun üzerine bir tatlı kaşığı kadar kekik yaprağı ekleyin
 • Kekik yapraklarının su içerisinde demlenmesini bekleyin. Tam olarak demlenmesi için 10 dakika kadar bekleyin
 • Demlenmiş olan çayı süzerek başka bir bardağa aktarın
 • Eğer çayın tadını yetersiz veya acı bulursanız tatlandırmak için bal ve limon suyu kullanabilirsiniz.
 • Kekik çayını sıcak olarak tüketmeniz önerilir.

Yukarıdaki adımları uygulayarak kekik çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Kekik çayının servisini yaparken içerisine limon veya lime da kullanarak etkisini artırabilirsiniz.

kekik baharatı

Kekik Çayı Hazırlarken Gerekli Malzemeler ve İdeal Kekik Türleri Nelerdir?

Kekik çayı hazırlanışı yeni nesil elektrikli mutfak aletleri sayesinde kolay olsa da çayın lezzetli ve faydalı olması için dikkat edilmesi gereken yerler de bulunur. Çayın fazla sert veya acı olması durumunda içimi kolaylaştırmak adına bal, zencefil ve limon gibi malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kekik çayı hazırlanışında iki farklı kekik türü ideal nitelikleri taşır. Bunlar kuru kekik yaprakları ve taze kekik dallarıdır.

Kuru kekik yapraklarını baharatçılarda, marketlerde bulabilirsiniz. Bu kekik türü güçlü bir aromaya sahiptir ve çayınıza fazlaca tat katar. Çayın aromasını ayarlamak için demleme süresini uzatabilir veya kısaltabilirsiniz. Kekik çayı hazırlanışında kullanılan bir diğer kekik türü olan kekik dalları bahçelerde veya pazarlarda bulunur. Taze dallar daha hafif ve taze bir aromaya sahiptir. Bu kekik türü ile kekik çayı faydalarından daha rahat bir içim ile yararlanabilirsiniz.

Pratik Bir Şekilde Hazırlayabileceğiniz Kekik Çayı Nasıl Demlenir?

Kekik çayı hazırlanışında dikkat edilecek en önemli husus çayın doğru bir şekilde demlenmesidir. Çayın demlenme süresi en önemli noktadır. Çayın aromasını yeterince açığa çıkarmak için çok kısa demlenme sürelerinden kaçınmanız gerekir. Çayın fazla demlenmesi ise tadını kaybetmesine ve çok acı olmasına neden olur. Kekik çayının tam tadını alabilmek için en fazla 15 dakika kadar demleneniz tavsiye edilir. Kekik çayının özelliğini kaybetmemesi için ise kaynar suyu doğrudan çayın üzerine eklemek yerine yaklaşık 1 dakika kadar beklemeniz gerekir. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece kekik çayınızı keyifle içebilirsiniz.

Düzenli Kekik Çayı Tüketimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kekik çayı hazırlanışının kolay olması, faydalı ve lezzetli olması gibi faktörlerden ötürü düzenli olarak tüketilebilecek bir içecektir. Kekik çayını tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Günde 1-3 bardak kekik çayı içmek yeterli olur. Kekik çayını aşırı derecede tüketmek vücudunuza zarar verebilir.
 • Eğer hassas bir mideye sahipseniz sabah aç karnına kekik çayı içmek sizin için uygun olmayabilir.
 • Düzenli olarak ilaç kullanmak mecburiyetinde iseniz çayı içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekebilir.
 • Eğer kekik bitkisine alerjiniz varsa kekik çayı alerjinizi tetikleyecektir. Bu durum için de doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bu noktalara dikkat ettikten sonra kekik çayının faydalarından yararlanabilir, vücudunuzu daha sağlıklı bir hâle getirebilirsiniz.

kekik çayı

Kekik Çayının Önerilen Günlük Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Kekik çayının tüketim miktarı ile alakalı kesin bir sınır yoktur. Fakat çayın içerisindeki bileşikleri, özleri ve uçucu yağları mümkün olan en sağlıklı şekilde tüketmek için günde 1 ila 3 bardak kekik çayı içebilirsiniz. Kekik çayı içmeye yeni başlıyorsanız günde 1 bardak içerek vücudunuzda nasıl bir etki yaptığını ölçebilirsiniz. Her vücudun verdiği reaksiyon farklı olacağından kekik çayı kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz de faydalı olur.

Hamileler ve Emziren Anneler Kekik Çayı Tüketebilir mi?

Hamilelik ve emzirme dönemleri hem anneler hem de çocuklar için dikkatli olunması gereken dönemlerdir. Bu yüzden kekik çayı gibi bitki bazlı içecekleri kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Hamilelikte kekik çayı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Kekik çayı içerdiği bileşenlerden ötürü rahim kasılmalarına yol açabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde dikkatlice ve az miktarda tüketilmelidir. Gebelikte kekik çayı, ilk 3 aydan sonra kullanılmalıdır. Kekik çayı âdet söktürücü olarak kullanılsa da bu konu hakkında kesinleşmiş bir bilimsel bulgu yoktur. Kekik çayı içip âdet olanları destekleyen herhangi bir kanıt, araştırmalar doğrultusunda bulunmamıştır.

Kekik Çayının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her insanın bünyesi farklı olduğu için kekik çayının yan etkilerine dikkat etmek gerekir. Kekik çayının zararları arasında kaşıntı, deri dökülmesi, şişme ve solunum güçlüğü gibi reaksiyonlar yer alır. Buna ek olarak kekik çayı bazı bünyelerde kan basıncı düşmesi ve şeker düzeyinin bozulması gibi sorunlara da yol açabilir. Kekik çayı faydalarından yararlanmak için kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız sağlığınız açısından en ideal yoldur.

scrolltotop svg