Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?
Ev & Yaşam

10 dk okuma

Tost, en hızlı ve lezzetli kahvaltılıklardan biridir. Hem hazırlaması zahmetsiz hem de tüketmesi pratiktir. Hazırladığınız tostu dilerseniz işe giderken yemek için yanınıza alabilir veya çocuğunuzun beslenme çantasına ekleyebilirsiniz. Elde yenebilen tostun en güzel yanlarından biri de bulaşık çıkarmamasıdır. Fakat aynı durum, tost makineleri için geçerli değildir.

Tostu yapmak ne kadar kolaysa makinesini temizlemek de o kadar zahmetli görünür. Girintili plakaları, yağ tutan yüzeyi ve elektrikli olması, bu algıyı yaratan başlıca özellikleridir. Halbuki kolay tost makinesi temizleme yöntemleriyle bu algıyı kırmanız ve zahmet çekmeden cihazı ilk günkü hâline getirmeniz mümkündür.

Adım Adım Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Aşağıda detaylarını okuyabileceğiniz birkaç basit adımla tost makinenizi temizleyebilirsiniz. Tost makinesi kolay temizleme adımlarından ilki güvenlik önlemlerini almaktır. Bu aşamada ön hazırlıkları da yaparsanız zamandan kazanırsınız. İkinci aşama genel temizliği içerir. Üçüncü aşamaya geldiğinizde artık detaylı temizliği yapabilirsiniz. Dördüncü ve son aşamada ise rötuşları tamamlayarak makineyi tekrar kullanıma hazır hâle getirmelisiniz.

Soğutma ve Hazırlık Aşaması

Soğutma ve hazırlık aşamasında makinenin fişini prizden çektiğinize emin olun. Temizlik sırasında nemli bezler ve su gibi malzemeler kullanacağınız için bu güvenlik önlemini mutlaka almanız gerekir. Aksi takdirde su, iletken bir madde olduğundan elektrik çarpması riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca nemli ve ıslak malzemelerin prizdeki cihazla teması, arızalara da yol açabilir.

Makineyi prizden çeker çekmez temizliğe başlamayın. Yeni kullandıysanız mutlaka soğumasını bekleyin. Böylece yanma ve yaralanma risklerinden kaçınırsınız. Bekleme sırasında temizlik malzemelerinizi hazırlayabilir ve cihazın kullanma kılavuzundaki yönergeleri okuyabilirsiniz.

Yüzey Temizliği

Temizliğe pisliğin kabasını alarak başlayın. Eğer tost makinenizin kırıntı tepsisi varsa önce onu temizleyin. Tepsinin altındaki çekmeceyi çıkarıp çöp kovasını boşaltabilir ve lavaboda yıkayabilirsiniz. Burada biriken kırıntılar uzun süre beklerse böceklenme yapabilir.

Makinenin kabasını almaya dış yüzeyinden devam edin. Nemli bir bez veya sünger yardımıyla makinenin etrafını dikkatlice silebilirsiniz. Bu noktada elektrik aksamına su kaçmaması önemli olduğundan bezin nemini doğru ayarlamalısınız. Dilerseniz ıslatmadan kullanılabilen, iz yapmayan bezleri tercih edebilirsiniz.

Izgaralar ve Diğer Bölümlerin Temizliği

Izgara ve diğer bölümlerin temizliği, makinenin türüne göre değişkenlik gösterir. Makineniz çıkarılabilir parçalardan oluşuyorsa şanslısınız. Her parçayı çıkarıp lavaboda yıkayarak kurumaya bırakabilirsiniz. Bu parçalar makineye giriyorsa yıkama işlemiyle bile uğraşmazsınız. Üstelik parçaları tamamen kuruduktan sonra cihaza yerleştirme imkânına da sahip olursunuz.

Eğer tüm işlemleri elinizde yapacaksanız tost makinesi ızgara temizliğinde ince bir nesneyle yüzeye yapışan kalıntılardan kurtulmanız mümkündür. Yağ lekeleri için ise markanın önerdiği çözücü malzemeleri tercih edebilirsiniz. Döküm tost makinesi temizleme sırasında plakaları nemli bırakmamaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede paslan riskine sebep olabilirsiniz. Granit tost makinesi temizliğinde ise yüzeye daha nazik davranmanız tavsiye edilir.

Kurulama ve Son Kontrol

Makinenin ulaşabileceğiniz tüm parçalarını temizlediğinizden emin olun. Ardından bu parçaları tamamen kurulayın. Parçaları yerine oturtmak için cihazın gövdesi de kupkuru olmalıdır. Makineyi birleştirdikten sonra dış yüzeyini tekrar silin. Dilerseniz fişi yalıtkan bir malzemeyle tutup cihazı prize takabilirsiniz. Böylece makinenin sorunsuz çalıştığından emin olursunuz.

Tost Makinesi Temizlerken Hangi Araçlar Kullanılır?

Pratik tost makinesi temizleme işlemi için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. Çoğu evinizde olan bu malzemelerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Detaylı ve hijyenik temizlikler için tost makinesine özel üretilmiş araçları da satın alabilirsiniz. Tost makinesi temizliği için kullanabileceğiniz bazı araçlar şunlardır:

  • Nemli kullanım için sünger veya bez.
  • Kurulama için kâğıt havlu veya bez.
  • Spatula veya plastik kazıyıcı.
  • Tost makinesi temizleme fırçası. (Yerine diş fırçası da kullanılabilir).
  • Tost makinesi temizleyici içerikler. (Evde doğal versiyonlarını da hazırlayabilirsiniz)

Bu araçlar, sıradan bir tost makinesi temizliği için yeterli olur. Temizliği rutine oturtursanız her seferinde kolaylaştığını görürsünüz. Ancak uzun süre temizlemediğiniz bir makine için farklı teknikler kullanmanız gerekebilir. Makinede tost haricinde yağlı ürünler hazırlamayı da seviyorsanız temizlik araçlarınızı ve adımlarınızı artırabilirsiniz.

Tost Makinesi Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tost makinesi temizleme yöntemlerini uygularken dikkat edilmesi gereken ilk unsur güvenliktir. Elbette öncelik kendi sağlığınızdır. İkinci öncelik de makinenin sağlığıdır. Özellikle kaplamalı ürünlerde yüzey temizliği nazikçe yapılmalıdır. Agresif ürünler ve sert darbeler kaplamayı kaldırarak makinenin zehir saçmasına sebep olabilir. Böyle bir risk oluşturmasa bile cihazın ömrünü kısaltır.

Kimi kullanıcılar cihazın ömrünü kısaltmamak için kimyasalları da doğal karışımları da tercih etmezler. Buharlı temizlik yöntemini uygularlar. Buharlı temizlik için nemlendirdiğiniz iki kat kâğıt havluyu çalışan tost makinesinin içine sermeniz gerekir. Kapağı indirdiğinizde yağların kâğıt havluya yapışması suretiyle temizlik sağlanır. Ancak bu uygulamada cihaz prize takılı olduğu için son derece dikkatli davranılması gerekir.

Zor Lekeler ve Yağ Artıkları: Derin Temizlik İpuçları

Zor lekeleri temizlemenin en kolay yolu, yağları kendiliğinden çözdürmektir. Yağı çözen maddeler bu noktada size yardımcı olur. Örneğin sirke ile tost makinesi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Aynı ölçüde beyaz sirke ve suyu karıştırıp ızgaralara püskürtürseniz birkaç dakika içinde yağların kalktığını görebilirsiniz.

Soda ile tost makinesi temizlemek de mümkündür. Karbonat, sirke gibi yağ çözen bir asit değildir. Ancak kabartma özelliğine sahiptir. Yemek sodasını suyla karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra makinenin iki yüzeyine de sürüp beklerseniz yağlar temizlemeye hazır hâle gelir. Daha etkili bir temizlik için karbonat ile sirkeyi birleştirmeniz de mümkündür.

Elektrikli Bölümlerin Temizliği: Güvenli ve Etkili Yöntemler

Elektrikli bölümleri temizlerken ekstra hassas davranmalısınız. Doğrudan su kullanmamalısınız. Ev yapımı bile olsa kimyasal içerik kullanmamalısınız. Sert ve sivri cisimlerle cihazı karıştırmamalısınız. En güvenli yöntem, elektrikli bölümleri kuru kullanıma uygun bezlerle silip geçmektir. Bu uyarılar, tüm mutfak aletleri için geçerlidir. Söz konusu cihazların hayatınızı kolaylaştırmak için tasarlandığını ve minimum temizliğe uygun üretildiğini unutmayın. Kullanma kılavuzunda yazan temizlik adımlarından fazlasını yapmak zorunda değilsiniz.

Tost Makinelerin Türüne Göre Temizleme İpuçları

Tost makinelerinin türüne göre temizleme sırasında ufak farklılıklar yapabilirsiniz. Mekanizma ve kullanım alanı, bu farkları yaratan başlıca unsurlardır. Üç farklı tost makinesi temizliği için ipuçlarını aşağıda bulmanız mümkündür.

Tek Parça Tost Makinelerinin Temizliği

Tek parça tost makinelerinde ızgarayı çıkarıp çeşitli işlemler uygulamak mümkün değildir. Bu nedenle siz makineyi soğutarak başlamayın. 2 dakika ısıtıp yağların incelmesini bekleyin. Ardından bu yağları kâğıt havluyla silin. Elinizi yakmamak için saç maşalarıyla satılan ısı koruyucu eldivenlerden kullanabilirsiniz. Veya kâğıt havluyu maşayla hareket ettirebilirsiniz. Cihaz soğuduktan sonra nemli bezle son temizliği yapabilirsiniz. Sabit makineleri sık temizlerseniz daha rahat edersiniz.

Sanayi Tipi Tost Makinelerinin Temizliği

Sanayi tipi tost makinesi temizleme işlemi için ılık su ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bu karışıma batırdığınız bezi iyice sıkarak cihazı temizleyebilirsiniz. Özel fırçalar yardımıyla girintilerin arasını da tamamen temizlemelisiniz. Endüstriyel tost makinesi temizlemenin bu şekilde detaylı yapılmasının sebebi sürekli kullanılmasıdır. Hazırladığınız ürünlerde yanık bir tat oluşmaması için temizliğe özen göstermelisiniz.

Plakalı Tost Makinelerinin Temizliği

Plakalı tost makineleri kolay temizlenir. Çünkü plakalar bulaşık makinesine bile girebilir. Tost makinesi plakası temizlemek için çeşitli yağ çözücü karışımlar kullanabilirsiniz. En kolay temizlenen tost makinelerini ve diğer elektrikli ev aletlerini avantajlıyla ilgili detayları Pasaj Blog’da bulabilirsiniz.

scrolltotop svg