Anne Bebek Çantası Nedir? Anne Bebek Çantası Nasıl Olmalı?
Aile

9 dk okuma

Bebeğinizle dışarı çıktığınızda kısa bir gezi ya da uzun bir alışveriş planlamanız fark etmeksizin yanınıza yedek bebek bezleri, biberon, emzik, ıslak mendil, mevsime göre koruyucular, yedek giysiler gibi pek çok şey almanız gerekir. Çünkü bebekler oldukça hassastır ve beslenme/bez değiştirmenin yanı sıra neye ihtiyacı olabileceğini önceden bilmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle tüm anneler bebeğiyle seyahat ederken her şeye hazırlıklı olmak ister. Bebek bakım çantaları tam da bu amaçla üretilir ve pek çok bölmesi ile ihtiyacınız olan bebek bakım ürünlerini yanınızda taşımanıza yardımcı olur.

Anne bebek çantası bebeğinizin ve sizin seyahat boyunca kullanabileceğiniz eşyalar için özel üretilen çantadır. Omuz askılı, elde ya da omuzda taşınan birçok modeli vardır. Bu sayede hem konforunuza hem de kullanım alışkanlıklarınıza göre rahatlıkla seçebilirsiniz. Ancak çanta seçiminde dikkat etmeniz gereken dayanıklılık, su geçirmezlik, bölmelerin yeterliliği ya da stili gibi bazı unsurlar da vardır. Gelin anne bebek çantası seçiminizi kolaylaştıran püf noktalara birlikte göz atalım.

Anne Bebek Çantasının Özellikleri Ne Olmalı?

Anne bebek çantası modelleri renk, tasarım, özellik ve taşıma kapasitesi açısından oldukça farklıdır. Bu nedenle seyahat türünüze ve dışarıda geçireceğiniz zamana göre seçim yapmanız gerekir. Çünkü kısa bir süre için o an ihtiyacınız olmayan eşyalarla dolu bir çanta taşımak yorucu olabilir. Bununla birlikte uzun bir seyahate de eksik malzeme ile çıkmak oldukça risklidir. İdeal bebek bakım çantasını seçmek için hem ihtiyaçlarınızı hem de bu çantaların ne tür özellikleri olduğunu bilmeniz gerekir. Böylece bebeğinizin ihtiyaçlarına uyum sağlayan ve sizin de rahat kullanabileceğiniz bir çantaya karar verebilirsiniz. İşte bebek bakım çantası seçimi için yararlanabileceğiniz püf noktalar:

 • Boyut: Çanta ne kadar büyükse yanınıza o kadar çok eşya alabilirsiniz. Ancak ihtiyaçlarınızdan çok daha fazlası, ağrılığın da artacağı anlamına gelir. Bu nedenle seyahat planına göre bir boyut seçmeniz önemlidir.
 • Ayarlanabilirlik: Uzun ve ayarlanabilir bir bebek bakım çantası seçmeniz tavsiye edilir. Böylece çantayı hem siz hem de eşiniz ya da bakıcınız rahatlıkla taşıyabilir. Bununla birlikte çanta içindeki biberon, şişe ve kavanozlara göre de rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.
 • Su geçirmez kumaş: Bebek bakım çantalarında bulunması gereken bir diğer özellik ise su geçirmezliktir. Özellikle yağmurlu havalarda içindeki yedek giysi ve bezler ıslanmaz hem de içine yerleştirdiğiniz biberon sızıntı yaptığında diğer eşyaların kirlenmesini önler. Örneğin My Valice Smart Bag Happy Mom USB’li anne bebek bakım ve sırt çantası hem su geçirmez hem de ekstra pek çok özelliğe sahiptir.
 • Dayanıklılık ve sağlam yapı: Dışarıdayken çok sık kullanacağınız için hem malzeme hem de fermuar gibi aksesuarlarının dayanıklı olması önemlidir. Bununla birlikte fermuarı açtığınızda açık ve dik duracak bir çanta tercih edebilirsiniz. Özellikle diğer kolunuzda bebeğiniz varsa çanta içinden malzemeleri daha rahat alabilirsiniz.
 • Düzen: Bebek bakım çantalarında düzenli bölmeler son derece önemlidir. Örneğin biberon bölmesine sahip My Valice Smart Bag USB’li anne bebek bakım ve sırt çantası 1403 gibi modeller oldukça kullanışlıdır. Bebek bezleri için de ayrı bir bölme bulunması çanta içinde karmaşayı önler ve ihtiyaç anında istediğiniz eşyaya kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar.
 • Ağırlık: Anne bebek çantasının içinde bakım malzemeleri olmadan ağırlığı da oldukça önemlidir. Çünkü bazı çantalar malzemesi ve fonksiyonları nedeniyle ağır olabilir. İçine yerleştirdiğiniz eşyalarla birlikte taşıması zorlaşabilir. Bu nedenle çanta seçiminizde ağırlıklarını da dikkate almanız önemlidir.
 • Kapatma seçenekleri: Cırt cırtlı bir çanta kullanışlı görünebilir, ancak değildir. Mendiller, bebek bezi, önlük veya bebek giysileri kolayca üzerine yapışabilir. Bir düğme veya ipli kapatma da ideal değildir, çünkü hızlı bir şekilde açamayabilirsiniz. Bebek bakım çantalarında en uygun ve güvenli olanı, sağlam bir fermuardır. Çantanız düşse bile fermuar kapalıyken içindekiler yere temas etmez.
 • Ekstra cepler: Çanta dışındaki cepler oldukça kullanışlıdır. Örneğin bebeğiniz ağlarken büyük bölmeyi karıştırmanıza gerek kalmadan ihtiyacınız olanı hızlı ve kolay bir şekilde bulmanızı sağlar. Belirli bölmeleri anahtarlarınız, cep telefonunuz ve cüzdanınız gibi ihtiyaçlarınız için de kullanabilirsiniz.
 • Yalıtım bölmeleri: Şişeleri veya kavanozları sıcak tutmak veya kompresleri kendiniz için doğru sıcaklıkta tutmak için kullanışlıdır. Tabii ki termos gibi ürünler de kullanabilirsiniz, ancak Philips Avent Urban çanta gibi 4 saate kadar sıcak tutma fonksiyonu ile mamaların ve sütün ısısını daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Bebek Bakım Çantasının Avantajları Nelerdir?

Bebek bakım çantaları kısa bir seyahat ya da uzun yolculuklarda bebeğinizin tüm bakım ihtiyaçlarınızı karşılamanıza olanak tanıyan yardımcı ekipmanlardır. İçlerindeki bölmeler sayesinde biberondan bebek bezlerine kadar pek çok eşyayı düzenli olarak taşır. Bazı anne bebek çantalarında bebek arabası klipsleri de bulunur. Bu sayede şehir içi gezilerde çantaları ayrıca taşımanıza gerek kalmaz. İç ve dış bölmeleri sayesinde anne bebek çantası hazırlama konusunda yol gösterici olabilirler. Örneğin ısı yalıtımlı biberon bölmeleri, mama ve sütler için idealdir. Ayrıca bu bölmeler sızdırmaz yapıda olduğu için ekstra güvenlidir. Öte yandan teknolojik açıdan fayda sağlayan anne bebek çantaları da vardır. USB’li çantalar telefon, kamera ya da akıllı saat gibi şarj gereksinimi olan cihazlarınız için büyük kolaylık sağlar. Powerbanki bir bölmeye yerleştirdikten sonra telefonunuzu çantanın içinden çıkan bir kablo ile şarj edebilirsiniz.

Anne Bebek Çantası Nasıl Hazırlanır?

Anne bebek çantası hazırlığı hem bebek hem de ebeveyn açısından oldukça önemlidir. Çünkü sadece bebeğin değil emzirme araçları gibi annelerin ihtiyacı olabilecek eşyaları taşır. Bebek bakım çantası hazırlama konusu ise tamamen dışarıda geçen süre ve bebeğin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte her bebek bakım çantası farklı olsa da temel ihtiyaçlar her zaman aynıdır. Anne bebek çantası hazırlarken önem sırası belirlenmeli ve temel ihtiyaçların bir listesi hazırlanmalıdır. Bu sayede en önemli eşyaları unutmadan çantaya yerleştirebilirsiniz. Daha sonra ise yedek giysi, biberon, emzik gibi eşyalarla devam edebilirsiniz.

Anne Bebek Çantasında Neler Olmalı?

Tüm gün evden uzakta olacağınız ve bebeğinizi birkaç kez besleyeceğiniz zaman ya da sadece alışverişe gittiğinizde anne bebek çantası içindekiler elbette farklıdır. Ancak bebeğinizle dışarıdaysanız her zaman her şeye hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle  pek çok malzeme anne bebek çantasında olması gerekenler listesine dahildir. Böylece beklenmedik planlara ve kazalara kısa sürede çözüm bulabilir ve bebeğinizle mutlu anlar biriktirmeye devam edebilirsiniz. Bebek bakım çantası olması gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

 • Bebek bezi, her 2 saat için bir tane
 • Islak mendil
 • Bebeğinizi kurulamak için pamuklu bezler
 • Tulum ve yedek kıyafet
 • Sevimli oyuncak, oyuncak veya çıngırak
 • Okuma kitabı
 • Yedek emzik
 • Biberonlar (anne sütü veya süt tozu ile)
 • Bir şişe su
 • Önlük
 • Katlanabilir alt değiştirme bezi
 • Battaniye
 • Hidrofilik bezler
 • Kendinize ekstra kazak veya tişört
 • Kirli bebek bezi için birkaç poşet

Anne bebek çantası için temel malzemeler genellikle bunlardır. Ancak bebeğinizin özel gereksinimleri de olabilir. Bu nedenle hem bu ürünlerin sayısı değişebilir hem de ekstra malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Önemli olan bebeğinizin günlük rutinini ve olması muhtemel durumları düşünerek bir çanta hazırlamanızdır.

scrolltotop svg