Oyunculukta Yeni Dönem: Cloud Gaming Nedir?
Oyun

9 dk okuma

Oyun oynamak için eskiden olduğu gibi bir sisteme gerek kalmadığı söylenebilir. Bunun en büyük nedeni bulut oyun yani Cloud Gaming teknolojisinin yaygınlaşmaya başlamasıdır.  Cloud Gaming, oyun oynamak için gerekli olan donanımın yerine internet tabanlı bir hizmeti kullanarak oyunları oynamanıza olanak tanıyan bir teknolojidir. Geleneksel oyun deneyimlerinden farklı olarak, bu sistem sayesinde oyunları bilgisayarınıza veya konsolunuza indirmenize gerek kalmaz. Oyunlar, yüksek performanslı sunucularda çalıştırılır ve oyun akışı internet üzerinden cihazınıza iletilir. Hatta bazı bulut oyun platformlarında bir oyun bilgisayarınızın olmasına bile gerek yoktur. İnternetin kesintisiz bağlı olduğu tablet, akıllı TV, düşük sistemli bilgisayarlar veya cep telefonlarından oturumunuzu açarak bulut oyunlarına erişim sağlayabilirsiniz.

Bulut Oyun (Cloud Gaming) Nedir?

Bulut teknolojisinin temel mantığı verilerin internet üzerinde depolamanmasını sağlamaktır. Bu sistemde dosyalarınızı veya verilerinizi saklayabilir ve hatta oyun oynayabilirsiniz. Oyun oynamayı sevenlerin bilgisayarlarının yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bu durumlarda yeni bir sistem toplamak kimi zaman oldukça maliyetlidir. İşte tam bu noktada bulut teknolojisi ihtiyacınızı karşılayabilir.

Bulut oyun sistemini kullanmak için yapmanız gerekenler ise oldukça basittir. Bunun için internet bağlantısı olan bir cihaza ve bir sağlayacıya ihtiyacınız bulunur. Piyasadaki herhangi bir bulut oyun platformunun sistesine girerek üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kimi sistemde bir uygulama indirmeniz gereriken kimisinde ise sadece bir tarayıcı üzerinden hesabınızı açmanız yeterli olur. Hesabınızı açtıktan sonra üyelik satın alabilir veya ücretsiz sınırlı sürümleri deneyebilirsiniz. Ücretsiz sürümlerde belirli bir oturum süresi ve sıra bekleme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Oyunlarınızın bulunduğu Steam, Ubisoft, Epic Games veya XBOX gibi platformlardaki hesabınızı bulut sistemine bağlayabilirsiniz. Böylelikle önceden satın aldığınız oyunları Cloud Gaming teknolojisinden yararlanarak erişebilirsiniz.

Cloud Gaming Çalışma Mantığı Nasıldır?

Bulut tabanlı oyun oynamanızı sağlayan Cloud Gaming’in çalışma mantığı oldukça basittir. Cloud Gaming’in temel mantığı, oyunların merkezî bir sunucuda çalıştırılmasıdır. Oyunu oynamak isteyen oyuncular, internet bağlantısı aracılığıyla bu sunuculara bağlanır ve oyunun grafikleri, sesi ve kontrolleri uzaktan iletilir. Bu şekilde, oyuncuların kendi cihazlarında yüksek performanslı donanıma sahip olmasa bile birçok bulut oyunlarını oynama fırsatı kazanır. Oyunları oynayabilmeniz için gerekli olan diğer bir konuysa satın alınmış olmasıdır. Oyunu Steam, Epic Games veya XBOX gibi platformlardan önceden erişim sağlamanız gerekir. Böylelikle birkaç saniye içerisinde oyuna girerek Cloud teknolojisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bulut Oyunun Oyunculara Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Bulut Oyun (Cloud Gaming), oyun dünyasını kökten değiştiren bir teknoloji olarak karşımıza çıkar. Geleneksel oyun deneyimlerini geride bırakan bu sistem, oyunseverlere yepyeni bir yaklaşım sunar. Bu heyecan verici bulut oyun sisteminin sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Donanım Bağımsızlığı: Cloud Gaming, güçlü bir oyun bilgisayarına veya son model bir oyun konsoluna sahip olma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bu sayede eski ve düşük işlemcili cihazlara sahip olan oyuncular bile en yeni oyunlardan tam anlamıyla keyif alabilir.
 • Mobil Oyun Deneyimi: Herhangi bir mobil cihaz üzerinden Cloud Gaming’e erişim sağlamak, oyunculara sadece evde değil, her yerde oyun oynama özgürlüğü tanır. Böylelikle oyuncular, internetlerinin olduğu her yerde dilediği oyunu cep telefonlarından erişim sağlayabilir.
 • Sınırsız Oyun Kütüphanesi: Bulut oyun servisleri, geniş oyun kütüphanelerine erişim imkânı sunar. Oyuncular, abonelikleri kapsamında birçok farklı oyunu deneyimleyebilir ve kütüphanelerini sürekli olarak genişletebilirler.
 • Anında Oyun Başlatma: Oyunları indirme ve yükleme süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmadan, Cloud Gaming sayesinde oyuncular istedikleri oyunu anında başlatabilirler. Böylelikle oyun keyfini daha hızlı ve sorunsuz hâle gelir.
 • Çevre Dostu: Bulut Oyun, oyun deneyimini yüksek performanslı sunucularda çalıştırarak sağladığı için bireysel oyuncuların güçlü donanımlara sahip bilgisayarlarını sürekli olarak güncellemelerine gerek kalmaz. Bu durum, enerji tasarrufuna ve daha sürdürülebilir bir oyun deneyimine katkı sağlar. Ayrıca oyunları oynamak için özel donanıma ihtiyaç olmadığından elektronik atık miktarı da azalır.
 • Bütçe Dostu: Bulut teknolojisi sayesinde teknolojiye ayak uydurmak için sürekli olarak bilgisayarınızın donanımını değiştirmeniz gerekmez. Cloud Gaming platformlarının sunduğu üyelik sistemiyle günlük, haftalık veya aylık gibi kısa süreli paketler satın alabileceğiniz gibi 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık paketler de satın alabilirsiniz. Böylelikle uzun vadede kâr etmiş olursunuz.

Cloud Gaming sisteminin genel olarak avantajları yukarıdaki gibi sıralanabilir. Burada oyuncuların dikkat etmesi gerekenler ise her oyunun bulut oyun platformunda bulunamayacağıdır. Bunun nedeniyse platformların oyun geliştiricileriyle birlikte yaptıkları anlaşmalardır.

Donanım Sınırlarını Aşın: Eski ve Düşük İşlemcili Cihazlarda Yenilikçi Oyun Keyf

Günden güne gelişen teknolojik yeniliklerden oyun dünyası da bir hayli etklenmiş durumdadır. Bu durumlarda yüksek donanımlı oyun bilgisayarları bile etklenmektedir. Bu gibi durumlarda yeniden bir sistem toplamak veya olan bilgisayardaki eksikleri gidermek kimi zaman oldukça maliyetlidir. Hem bütçenizi açmadan hem de dilediğiniz oyunu her yerden erişim sağlamak istiyorsanız bulut oyun sistemini deneyebilirsiniz. Cloud Gaming sayesinde eski bir bilgisayara veya düşük işlemcili bir cihaza sahip olmak, artık oyun keyfinizin önünde bir engel değildir. Cloud Gaming, bu tür donanım sınırlamalarını aşarak herkesin en yeni oyunlardan tam anlamıyla zevk almasını sağlar. Sadece güçlü bir internet bağlantınızın olması, size yüksek kaliteli oyun deneyimi yaşatmaya yetecektir.

Cloud Gaming ile Her Cihazda Oyunun Keyfini Çıkarın

Bulut tabanlı oyun servisleri, oyun oynamak için geniş bir cihaz yelpazesi sunar. Bilgisayarlar, oyun konsolları, akıllı telefonlar, tabletler ve hatta akıllı televizyonlar üzerinden bu hizmetlere erişim sağlanabilir. Böylelikle Cloud Gaming sistemi oyunculara esneklik ve mobilite kazandırarak oyun keyfini her an her yerde yaşama imkânı sunar. Bulut tabanlı sistemlerdeki oyunların farklı olabileceğini unutmamanız gerekir. Bir bulut oyun sağlayacısında olan bir oyun diğerinde bulunmayabilir. Bunun temel sebebi ise şirketlerin oyun geliştiricilerle yaptıkları anlaşmalardır.

Oyun Kitaplıklarını Genişletin: Sınırsız Erişimi Deneyimleyin

Cloud Gaming servisleri, geniş oyun kütüphaneleri sunarak oyunculara sınırsız bir erişim imkanı tanır. Abonelik modelleri, oyuncuların belirli bir aylık ücret karşılığında birçok oyunu oynama hakkına sahip olmalarını sağlar. Bu da oyunculara daha fazla seçenek sunar ve farklı türlerdeki oyunları keşfetme şansı verir. Bulut sisteminde oynayabileceğiniz popüler oyunlardan bazılarıysa şu şekilde sıralanabilir:

 • FPS Oyunları: APEX, Fornite, Counter Strike, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, Battlefield
 • MMO Oyunları: DayZ, ARK, Destiny, New World
 • MOBA Oyunları: League of Legends, Dota 2, Head Bangers
 • Aksiyon/ Macera Oyunları: The Witcher, Cyperpunk 2077, Rust, Alan Wake 2, Assassin’s Creed serisi, Sons of the Forest
 • Bağımsız Oyunlar: Astroneer, Deep Rock Galactic, Don’t Starve Together, Ghost Runner,

Yukarıdaki oyunlardan daha fazlasını Cloud Gaming sisteminde bulabilirsiniz. Bu oyunların bulut sistemli platformlarda belirli aralıklarla yenilendiklerini unutmamanız gerekir.

scrolltotop svg