Evinizdeki Havayı Temizleyin! Hava Filtreleri ve Polen Filtreleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Elektronik

7 dk okuma

Şehirleşmenin giderek artması ile beraber sürekli soluduğunuz hava masumiyetini kaybetmeye başlar. Her geçen gün artan araba, fabrika ve insan sayısı ile beraber havanın içinde bulunan partiküllerde çoğalmaya devam eder. Astım ve alerji rahatsızlığı olan ya da bebekli insanların aşina olduğu hava temizleme cihazları da bundan dolayı yükselişe geçebilir. Tüm gününü kapalı bir ofiste geçiren ya da evinde temiz hava solumaya ihtiyaç duyan insanlar bu işlevi yerine getiren cihazlara yüksek talep gösterir.

Hava temizleme cihazı sayesinde temiz ve arındırılmış bir atmosferi kapalı mekanlarda kolaylıkla sağlarsınız. Sağlıklı hava için kullanılan bu cihazlar astım, bronşit gibi solunum ve akciğerleri etkileyen rahatsızlıklara sahip insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Evinizin havasını toz, kir, polen ve kokudan arındırıp rahat bir nefes almak istiyorsanız hasta olmasanız da tercih edebilirsiniz. Temiz bir nefes, yaşlısından gencine herkesin hakkıdır.

Hava Temizleme Cihazı Nedir ve İşe Yarar mı?

Hamile, yaşlı, bebekli ve hasta insanların sık sık sorduğu “Evin havası nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı artık camları açmak değildir. Özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız camı açtığınızda üzgünüz ama içeriye temiz hava değil toz bulutu dolar. Hava temizleme makinesi tam da bu anlarda kurtarıcınız olarak evinizin içinde yerini alır. Üstelik sadece evde değil ofis, okul ve benzeri kapalı alanlarda da atmosferin ferah ve temiz olmasını sağlar.

Sanayi Devriminden beri sürekli artan hava kirliliğinden kaçınmak için hava temizleyici modelleri işe yarıyor mu diye merak ediyorsanız; cevap “Evet” olur. Kalabalık mekânlarda, evlerde sürekli kirli hava solumaktan sıkıldıysanız siz de bir tane edinebilirsiniz. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen kirli havadan kurtulmak için hasta olsanız da olmasanız da bu ürüne sahip olabilirsiniz. Aldığınız nefesin rahat ve temiz olması hayat kalitenizi de yükseltir. Uykunuzun deliksiz ve dinlendirici olması, gün içinde ısıtma-soğutma cihazları yüzünden kuruyan havanın nemlenmesi için bütçenize uygun bir modele sahip olabilirsiniz.

Bu cihazları evde kullanmaya başladıktan sonra sabahları yataktan daha rahat kalktığınızı, günün daha neşeli ve enerjik geçtiğini fark edebilirsiniz. Düşük bağışıklık sistemine sahip insanlar üzerinde sağlık açısından da oldukça fazla faydası olduğu bilinir. Ruhsal ve fiziksel sağlığınızın daha iyi olması için hayatın kendisi olan nefesinizi rahatlatırsınız.

Hava Temizleme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi hava temizleme cihazı hangisidir ve nasıl özellikler aramanız gerekir diye düşünüyor olabilirsiniz. Hava temizleme cihazı modelleri farklı özelliklere ve işlevlere sahip olduğundan seçim yapmadan önce filtreleme tekniklerini tanımanız akıllıcadır.

Havada bulunan toz ve kirin yanı sıra hayvan tüyü, virüs ve bakterileri de ayrıştıran cihazlar bulunur. Cihazın havadaki etki ettiği unsurlar ise tamamen filtreleri ile alakalıdır. Polen filtresi bulunan bir cihaz özellikle bahar aylarında artan alerji ve saman nezlesi gibi rahatsızlıklardan mustarip insanlar için araması gereken özelliklerden biridir. Evcil hayvan besliyorsanız hava filtresi için havada uçuşup duran tüyleri de hatırlamanız gerekir. Doğru cihaz evinizde sürekli gezen kedi ve köpeğinizin tüylerine daha az maruz kalmanızı sağlar.

HEPA, aktif karbon ve karbon filtresi gibi farklı çeşitler arasından isteklerinizi karşılayan modele karar verebilirsiniz. HEPA filtre alerjenler, evin içindeki kötü kokular ve bakterileri yok etme konusunda oldukça başarılıdır. Evin içinde sigara kokusundan rahatsızsanız, eşyaların üzerindeki tozlanma azalsın istiyorsanız karbon türevi filtreler sizin için yeterli olur.

Seçim yaparken faturalarınızı düşünüyorsanız enerji tasarrufu yapan modellere yönelerek gönül rahatlığı ile çalıştıracağınız bir model seçebilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz odanın büyüklüğüne göre etkisi bulunan bir model seçtiğiniz zaman en ücra köşelerde bile hava sirkülasyonu sağlar, “Oh be” diyerek rahat bir nefes alırsınız.

Yerinizden hiç kalmadan cihazı açmak, kapatmak ve ayarlamak istiyorsanız uzaktan kumanda kontrolü bulunan modeller tam da aradığınız üründür.

Cihaz seçimi yaparken ses özelliklerine de dikkat edip düşük gürültü seviyesine sahip bir model belirlerseniz varlığını odada neredeyse hissetmezsiniz. Özellikle bebek odalarında düşük ses seviyesi ve yüksek verimlilik ile istediğiniz sonucu kolayca alırsınız.

En İyi Hava Temizleme Cihazları ve Fiyatları

Hava temizleme makinesi modelleri fiyat, marka ve özellikler konusunda farklı çeşitlere sahiptir. Hem havam temizlensin mis gibi olsun hem de ortamdaki nem dengelensin diyorsanız odanın her köşesine etki eden hava nemlendirici cihazlardan birini seçebilirsiniz. Kapsamlı bir hava temizleyici arayışı içindeyseniz de hayvan tüyünden polene her anlamda yeterli olan geniş etki alanına sahip bir hava temizleme cihazı edinebilirsiniz.

Akıllı hava temizleyici modelleri ile cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama üzerinden tüm kontrolü sağlayabilirsiniz. Detaylı yönetim paneli ile evde olmasanız bile siz işten dönmeden havayı temizleyip ferah hissettiren bir odaya adım atabilirsiniz. Havanın temiz olması için gösterilen özen arttıkça yeni cihazlar geliştirilmeye devam eder. Taşınabilir boyutlarda, portatif kişisel hava temizleme cihazı çeşitleri de bu şekilde geliştirilir. Kalabalık bir ortamda bakteri ve virüslerden endişe ediyorsanız korkmadan yaklaşık 1 metrekare alanı temizleyen cihazınızı yanınıza alabilirsiniz. Kapalı kamusal alanlarda hastalıklardan korunmanın en ideal yoludur. Cep dostu hava temizleme makinesi fiyatları ile bir tane edinin ve her daim ferahlığın tadını çıkarın.

scrolltotop svg