Valorant Oyun Sözlüğü
Oyun

17 dk okuma

Valorant, dünya çapında oynanabilen stratejik FPS (first-person shooter) oyunu olarak hayatlarımıza girdi. Valorant genel oyun sözlüğü, oyuncuların referans verdiği kısaltmalara açıklık getirir.

Ace

Rakip takımdaki tüm oyuncuları öldüren kişinin yaptığı beş vuruş “ace” adını alır. Rakip takımda bulunan kişilerin söz konusu round’da tekrar canlandırılması durumunda ace vuruşu 6. kez tekrarlanabilir.

ADS

“Aşağıya Doğru Hedef” anlamına gelen kısaltma, silah görüşünü aşağıya indirmenizi ve görüş alanınızı zoom yaparak yakınlaştırmanızı sağlar ve spreyleme oranınızı düşürür. Tek tek vuruş yaptığınızda rakibinizi kafadan avlama ihtimaliniz artar.

Anti-eco

Bir eko turda bütçesi az olan takım kredi tasarrufuna gider. Karşı takım ise ekonomik bir üstünlük sağlamaya çalışmak için ana silahlardan satın alır.

Aggressive play

Rush atarak, hızla ve öldürmenin ön planda olduğu saldırgan bir oyun stratejisidir. Saldıran takım neredeyse tüm yeteneklerini burada kullanarak kazanmaya oynar.

Baiting

Bir takım arkadaşının, bir rakip tarafından öldürülmesine izin vererek rakibin yemi yutmasını sağlamak anlamına gelir. Böylece pusuda bekleyen diğer takım üyeleri round’u kazanma avantajı elde edebilir.

Bunnyhop (B-Hop)

Koşu, zıplama ve havaya yükselme özellikleri bulunan ajanların yeteneklerini kombine ederek strateji planladıkları bir yöntemdir. Raze, Jett, Neon ve Yoru gibi karakterler bu özelliği en iyi kullanan ajanlara birer örnektir.

Buy/Drop

Satın alma aşamasıdır. Round başlamadan önce verilen süre içerisinde takım oyuncularının silah almaları gerekir. Aynı zamanda, silah almaya kredisi yetmeyenler takım arkadaşlarından silah isteyebilir.

Callout

Takım arkadaşlarınıza yer bilgisi verirken belirli yerlere verilen adları söyleme eylemine denir. Takım içi iletişim kurmanıza verilen addır.

Camp/Camper

Bir alanı tutarken, genellikle yakın bir menzilde pusuda bekleyerek düşmanın görüş alanına girmesini sağlamak ve minimum hasarla düşmanı yerle bir etmek için kullanılan taktiktir. Camper ise bu taktiği uygulayan kişilere verilen addır.

Clutch

Bir oyuncunun takımda tek başına kaldığı durumlarda karşı takımdaki herkesi öldürerek roundu kazandırmasına verilen addır.

Clear/clear site

Saldıran taraf spike’ı kurmak üzere alana ilerlerken rakibin pusuda durabileceği alanları kontrol eder. Eğer bu alanlarda düşmanlardan herhangi biri veya bir tuzak bulunmuyorsa bu alanın temiz ve güvenli olduğu anlamına gelir.

Crosshair

Nişangâh anlamına gelir, kişiselleştirilebilir. Silah pozisyonunuzu ayarlamanızı sağlar.

Crosshair placement

Bir oyuncunun harita üzerinde hareket ederken veya belirli açıları tutarken crosshair’lerini konumlandırdığı yer anlamına gelir. Crosshair, rakibin kafasının görüneceği en olası konuma yerleştirildiği takdirde rakip kolaylıkla öldürülebilir.

CT

Açılımı “Counter Terrorists” kısaltma, rakibin başlangıç noktasına işaret eder.

Crossfire

İki takım arkadaşının aralarında bulunan bir rakibi kıstırarak ateş yağmuruna tutması anlamına gelir.

Defusing

Savunan takımın Saldıran takımın kurduğu spike’ı çözmesi anlamına gelir. Spike’ı çözmeyi başarırlarsa rakip takımdaki herkes ölmese bile oyunu kazanırlar.

Dink/Low

“Dink,” rakibin öldürmesini sağlamayan ancak canını bir hayli azaltan vuruş anlamına gelir. “Low,” ise rakibin canının çok az olduğu anlamına gelir.

Double Up/Double Swing

İki takım oyuncusunun aynı anda rakip karşısına çıkarak rakibin kafasını karıştırması anlamına gelir.

Eco/eco round

Karşı takımın ekonomisini bozmak ve kendi ekonomisini yoluna sokmak amacıyla bir takımın bir roundda kredi harcamaması anlamına gelir. Bu taktik, diğer roundda güçlü bir silah almalarını sağlar.

Faking

Bir alanın savunmasız bırakılması için kimi zaman yeteneklerle kimi zaman ise yem olarak kullanılan bir takım arkadaşıyla rakipler bir alanda yanıltılır. Savunmasız alana giriş yaparak spike kurulmasını sağlar.

Fake Defuse

Saklanan Saldırı takımı üyelerinin ortaya çıkması için spike’ın çözülüyor gibi yapılmasıdır. Spike yarıya kadar çözülüyorsa rakipleri öldürüp spike patlamadan çözmeyi başarmak iyi bir taktiktir.

Flick

Crosshair’in konumlandırılmadığı bir yerden düşmanın aniden çıkması durumunda pozisyonun hızlıca değiştirilip yeniden konumlandırılması anlamına gelir.

Flank/Lurk

Düşmanın arkasından veya tahmin etmediği yerlerden genellikle SHIFT tuşunu kullanarak enselemek için kullanılan bir taktiktir.

FPS

Bilgisayar işlemcinizin Valorant’ın grafik özelliklerini ne ölçüde desteklediğini gösteren bir özelliktir. FPS’iniz 10-70 seyrinde ilerliyorsa bu FPS’inizin kötü olduğuna işaret eder ve oyununuzun sık sık donduğu anlamına gelir. Valorant’tan verim alabilmek için FPS’inizin minimum 60 ve üzeri FPS değerlerinde seyretmesi idealdir.

Frag/Kill

Öldürme sayısı anlamına gelir.

Full-buy

Bir takımın iyi bir silah ve tam kalkan teçhizatı alabildiği anlamına gelir.

GH

Saldıran ve savunan taraflar yer değiştirdikten sonra rakip takımlar birbirlerine “GH” yazabilirler. Bu, “Good Half” demektir. Türkçesi “İyi bir yarıydı” anlamına gelir.

GJ

Bir round kazanıldıktan, öldürme aldıktan sonra veya diğer şekillerde tebrik etmek için yazılan “Good Job”ın kısaltmasıdır. Türkçesi “İyi İş Çıkardın” anlamına gelir.

Heal

Sage veya Skye karakterinin can iyileştirmesi yapması anlamına gelir.

Line up

Ajanların özel yeteneklerini stratejik bir şekilde roundlar başlamadan önce veya oyun esnasında yerleştirdikleri özel pozisyonlardır.

Main

Valorant oynarken en sık seçtiğiniz ve özelliklerini en iyi şekilde kullanarak en fazla öldürme ve kazanma oranına sahip olduğunuz ajan anlamına gelir. Maini Reyna olan bir kişi genellikle Reyna oynarken; maini Sage olan bir kişi genellikle başarılı bir şekilde Sage oynar.

NT

“Nice Try” anlamına gelir. Round kaybedildiğinde veya öldürme şansı kaçtığında moral vermek amacıyla söylenir.

Ninja defuse

Rakip takım üyelerinin haberi olmadan veya fake defuse yaptığınızı sandığı zamanlarda sinsi bir biçimde spike’ı çözmeyi başarmanız anlamına gelir.

Orbs

Oyun içindeki kürelerdir. Ultimate yeteneğinizin dolmasını sağlar. Spike’a Hücum modunda ise farklı yetenekleri etkinleştirir.

Play slow/slow rush

Alana hızlıca girmeden, Savunan takımın kendini göstermesini sağlayarak oynanan nispeten yavaş bir taktiktir.

Planting

Spike’ı kurma eylemidir.

Ping

İnternet hızınızın Valorant oynarken ne durumda olduğunu anlamanızı sağlar. Düşük ping yüksek oyun kalitesi sağlarken; orta – yüksek ping oyun kalitesinin düşmesi anlamına gelir.

Pre-fire

Düşman görünmese bile geleceği sezildiği andan itibaren hedeflenen alanın önceden vurulmaya başlanmasıdır. Çoğu zaman bu taktik, rakibine eline silah alma imkânı bile tanımaz.

Rotate

Bir alan düşman tarafından kuşatılmışsa A, B veya C alanlarından uygun olanına dönüş anlamına gelir.

Spike

Oyundaki bombaya verilen addır.

Switch

12 round tamamlandıktan sonra Savunan ve Saldıran takımın yer değiştirmesi anlamına gelir.

Team Ace

Her takım üyesinin bir roundda karşı takımdan birer kişi öldürebildiği zaman oluşan durumdur.

Game sense

Rakip takımın nereden geleceğini, oynama şemalarını tahmin etmek anlamına gelir.

Half-buy

Gelecek roundda daha iyi ekipman alabilmek için alınabilecek en uygun ekipmanları değerlendirme anlamına gelir.

Hip Fire

Yakınlaştırma kullanmadan crosshair’i olduğu hâliyle kullanmayı ifade eder. Tecrübe kazandıkça daha iyi vuruş sağladığı görülür.

Instalock

Diğer takım arkadaşlarının seçmesini beklemeden hızlıca ajan seçmek anlamına gelir. Popüler olmaları dolayısıyla düellocular en çok instalock atılan ajanlardır.

One-tap

Sheriff, Vandal veya Guardian ile bir rakibi tek bir atışla öldürmek anlamına gelir.

One-way

Duman, gölge veya duvar nedeniyle rakip takımın sizi göremediği ancak rakiplerin görüş alanınıza girmesi durumunda, bulunduğunuz açıya one-way denir. One-way kullanarak öldürme skoru alabilirsiniz.

Peek

Düşmanları yoklamak için aranmak anlamına gelir.

Playing for time

Zamana oynamak anlamına gelen jargon, oyuncuların kendilerini rakip takıma göstermeden güvenli bir şekilde roundu tamamlamalarına yönelik isteği ifade eder.

Rush

Saldıran takım savunan takımın alanın hakimiyetini sağlamasını engellemek için hızla alana giriş yapar. Eğer alanı kolaylıkla ele geçirir ve rakip takımın tamamı alana gelmeden önce alandakileri öldürebilirlerse round’u alma olasılıkları artar.

Saving

Karşı takımın zaferi garanti olduğunda, genellikle çoğu takım arkadaşı ölen ve kazanma olasılığı düşük olan oyuncular ellerindeki silahı kaybetmemek ve ölmemek için saklanırlar.

Stack

Takım oyuncularının bir alana toplanması anlamına gelir.

Stick

Bir oyuncunun fake atmadan spike’ı çözmeyi devam etmesine verilen addır.

Swing

Bir ileri bir geri giderek rakibin sizi görmesine rağmen ne zaman geleceğinizi veya saldıracağınızı anlayamadığı bir stratejidir. Kimi oyuncular swing’i karşılama konusunda tecrübe sahibidir; dikkatli izlenmesi gereken bir yöntemdir.

Tracking

Rakip veya siz hareket hâlindeyken bir süre boyunca fark edilmeden crosshairinizi rakip üzerinde tutarak doğru anı kollamanız anlamına gelir.

Utility

Yetenekler için kullanılan genel bir terimdir.

Wallbang

Duvardan kurşun geçmesini sağlayarak rakipleri duvardan öldürmek anlamına gelir.

Whiffing

Öldürme şansını kaçırma anlamına gelir.

Valorant Harita Sözlüğü

Valorant’da hayatta kalmanın yolu haritaları tanımaktan geçer. Haritaları tanırken ise, belirli noktalara verilen isimleri öğrenmek önem taşır. Valorant harita sözlüğü, yolunuzu bulmanıza yardımcı olur.

TP

“Bind” haritasında teleport özelliğini kullanan ajanların teleportta olduğuna veya teleporttan geçiş sağlandığına dair bilgi verilirken kullanılan bir kısaltmadır.

Window

Pencerelere verilen addır.

Showers

Bind haritasındaki hamama verilen addır.

Lambs

Bind haritasındaki lambalara verilen addır.

Long

Haritalarda yer alan uzun koridorlara verilen adlardır. Konumu tarif etmek için kullanılır.

Short

Haritalarda yer alan kısa koridorlara verilen adlardır. Konumu tarif etmek için kullanılır.

Yellow Box

Icebox haritasındaki sarı kutulara verilen addır.

Heaven/hell

Konum belirten ifadelerdir. Bir haritada kule ve benzeri yükseklikler haven, o yüksekliklerin hemen aşağısı ise hell olarak adlandırılır.

Back/Back site

Savunma başlangıç noktasının yakınları veya bomba alanının saldıran tarafın bakış açısında en uzak noktası anlamına gelir.

Cubby

Oyuncuların saklanabildikleri kutucuklar ve kenar alanlar anlamına gelir.

Elbow

Haritalarda kısıtlı görüşü bulunan 90 derecelik açıdaki alanlara verilen addır.

Link

Orta alanla C’yi, A ile B’yi bağlayan bağlantı noktaları koridorlardır.

Main

Spike’ın kurulacağı ana alanlardır.

Mid

Haritanın orta ve genellikle açık kısmıdır.

Spawn

Oyuncuların başlangıç noktalarına verilen addır.

Valorant Karakter ve Oyuncu Sözlüğü

Oyuncular arasında yaygın olarak kullanılan jargonlar sadece karakterlerle sınırlı kalmaz. Oyuncuların taktiksel saklanmaları veya asabi bir şekilde oyun kurmaları gibi durumlar sözlüğümüzün bu bölümünde yer alır.

Battle Sage

Sage gözcü rolünde bir karakter olduğu için takım arkadaşlarının can sağlığını gözeten ve alanın korunmasını sağlayan geri planda kalması gereken bir karakterdir. Ancak kimi Sage oyuncuları hem karakteri kullanmada hem de öldürme oranını artırmada usta olabilir. Tıpkı bir atak oyuncusu gibi oynayan Sageler bu ismi alır.

Bottom fragger

Oyun listesinde en az öldürme sayısına sahip olan oyuncuyu ifade eder. Kullanımında genellikle hakaret/aşağılama veya dalga geçme amacı güdülür.

Entry fragger

Atak oyuncularına verilen addır. Bu oyuncular yeteneklerini kullanarak ilk hamleleri yapar, ilk öldürme skorunu alır ve alanı temizlerler.

Exit frag

Savunan takımdaki kişiler spike’ı çözmek yerine bombadan kaçan rakiplerini öldürmek için pusuda beklediklerinde bu kişilerin aldıkları öldürme skoruna “exit frag” denir.

Pocket Sage

Sage’in arka planda kaldığı ve sadece takım arkadaşlarını iyileştirmek, yeniden canlandırmak ve düşmanın alana girmesini önlemek gibi işlevler gördüğü durumda aldığı isimdir.

Smurf

Normalde daha yüksek dereceli oyun lobilerinde hesapları olan kişilerin, daha düşük dereceli oyun lobilerine girmeleridir. Amaçları ya antrenman yapmak ya da düşük dereceli oyun lobilerindeki oyunları sabote etmektir.

Trolling

Oyunu sabote eden ve diğer takım arkadaşlarının kazanma ihtimalini engelleyen kişilerin yaptıkları eylemlerdir.

Top fragger

Maçta veya takımında en fazla öldürme sayısına ulaşan oyuncuya verilen addır.

Valorant Ekipman Sözlüğü

Valorant ajanlarının özel yetenekleri bulunur, silah kullanma ve nişan alma becerilerinin yanı sıra oyun içi özel becerileri kullanmak rakip takım üzerinde avantaj kazanmanızı sağlar. Valorant’daki ekipmanlara ve bazı özelliklere verilen adları aşağıdan bulabilirsiniz.

Pistol

Oyundaki klasik, shorty, frenzy, ghost ve sheriff ismindeki tabancalara verilen addır. Pistol round, yalnızca tabancayla oynanabilen ilk roundlara verilen isimlerdir. Tabancalar tercihe bağlı olarak diğer roundlarda da satın alınabilir.

Shields

Kalkanlar 100 barlık ana canın yanı sıra, ekstra koruma sağlar. Yarım/hafif ve tam/ağır kalkan olmak üzere iki çeşit kalkan bulunur.

Op – AWP

Operatör isimli, uzun namlulu, keskin nişancı silahlara verilen isimdir. Uzun mesafeden ölümcül etkisi bulunduğu için takım arkadaşlarını uyarmak için sıklıkla bu terime başvurulur. Chamber’ın ultimate özelliğinde de ayrıca bir operatör yer alır.

Ult

Ultimate yetenek anlamına gelir. Ajanların en güçlü yeteneğidir ve bu yeteneği açmak için orbların yani kürelerin toplanması gerekir. Ayrıca her öldürme, bir orb olarak sayılır.

Turret

Killjoy’un ateş eden ve düşmanda hasar sağlayan aletidir.

Alarmbot

Killjoy’un düşmanın yerini çıkaran aletine verilen addır, kalkana hasar verir.

Boom Boot

Raze’in düşmanın üzerine yürüyen ve vurulmadığı takdirde hasar veren aletidir.

Molly

Brimstone’un ve Phoenix’in kullandığı yakıcı ateştir. Bu tanım Phoenix yangını elinden çıkardığı için Brimstone’un tanımına daha çok uyar.

Flash

Kör etme özelliği bulunan ajanların bu yeteneklerine verilen addır. Bu özelliği kullanırken, Reyna hariç, diğer ajanlar yanlışıkla kendilerini ve takım arkadaşlarını da bu yetenekle kör edebilirler.

Wall

Sage karakterinin duvarıdır. Yaygın inanışın aksine buzdan değil, yeşimden yapılmıştır. Ateşlerin duvarı eritmemesinin nedeni buzdan yapılmamış olmasıdır.

scrolltotop svg