Bebek Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Anne & Bebek

9 dk okuma

Bebek kameraları, bebeğiniz başka bir odadayken hareketlerini izlemek ve bebeğinizi uyandırmadan kontrol etmek istediğinizde kullanabileceğiniz işlevsel kameralardır. Özellikle doğum sonrası hastaneden eve geldiğinizde bebeğinizi başka bir odaya yatırma fikri size oldukça korkutucu gelebilir. Ancak iyi bir bebek izleme kamerası bebeğinizin güvende olduğunu, uyuduğunu, ağladığını ve hatta hastalandığını dahi bildirebilir. Bebek kamerası seçimi konusunda ise birkaç püf noktaya dikkat ederek ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ve size birçok ek özellik sunarak bebeğinizi daha iyi takip etmenizi sağlayan kameralara sahip olabilirsiniz.

Doğru bebek kamerası seçmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bebeğinizi sadece izlemek ve sesini duymak mı istiyorsunuz? Bebeğin kalp atış hızını, sıcaklığını veya oksijen seviyesini izleyen bir kamera ister misiniz? Oda sıcaklığını izlemek istiyor musunuz? Bütçe dostu bir ürün mü olması gerekiyor, yoksa özel fonksiyonlar veya daha yüksek kalite için fiyat bir kriter değil mi? İşte tüm bu soruların cevaplarını kısa sürede verebileceğiniz bebek kamerası satın alma rehberimiz.

Bebek Kamerası Nedir, Ne işe Yarar?

Bebek kamerası, ebeveynlerin bebeklerini uzaktan dinlemek, izlemek ve takip etmek için kullandıkları bir cihazdır. Bir verici bebek ünitesi, genellikle çocuğunuzun yanına yerleştirilmiş bir mikrofonla donatılmış bir kamera ve bir alıcı ebeveyn ünitesinden oluşur. Özetle, bebek ünitesi sesleri, videoları ve verileri radyo dalgaları veya Wi-Fi bağlantısı ile ebeveyn alıcısına iletir. Bu sayede bir bebek oda kamerası, bebeğinizi yatak odasında bulunmadan ve onu uyandırma riski olmadan kontrol etmenizi sağlar. Evinizin içinde, hatta dışarıda dolaşabilir ve çocuğunuz ağlasa veya ufak bir ses çıkarsa anında haberdar olabilirsiniz.

Neden Bebek Kamerasına İhtiyacınız Var?

Bazı ebeveynler bebek oda kamerası almaları gerekip gerekmediğini merak eder. Genel olarak bir bebek kamerasına ihtiyacınız olup olmadığını merak ediyorsanız cevap muhtemelen evettir. Kamera kullanan ebeveynler, çocukları uyandığında veya hastalandığında uyarılacağını bilerek ortalama olarak daha iyi uyurlar. Bununla birlikte, bebek izleme kamerası bir ebeveynin yerini alamaz. Ancak bu cihazlar, özellikle etkileyici teknik özelliklere sahip en yeni modeller olmak üzere çocuğunuza göz kulak olmanızda inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Bebeğiniz için bir monitöre ihtiyacınız olup olmadığını anlamanızı sağlayan noktalar:

 • Çocuğunuzu evdeyken her zaman duyamayacaksanız veya bir uzman tarafından bebeğinizi izlemeniz tavsiye edildiyse bir bebek kamerasına ihtiyacınız vardır.
 • Ek olarak çocunuzun siz yanında değilken neler yaptığını ve uyuyup uyumadığını kontrol etmek ya da ateşini ölçmek isterseniz bir bebek kamerasına ihtiyacınız olabilir.
 • Uzak menzilli monitör modelleri ile ofisten veya ev dışında herhangi bir yerden bebeğinizi izlemek için tercih edebilirsiniz. Bu sayede bakıcı veya herhangi biri bebeğinizle ilgilense dahi sesinizi bebeğinize duyurabilir ve sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bebek Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Bebek kamerası modelleri yeni nesil teknolojilerle gelişen anne-bebek güvenliği ürünleridir. Neredeyse her bir yeni modelde farklı özelliklere sahip olan bebek kameralarını evinize ve ihtiyaçlarınıza göre seçebilmeniz için ilk olarak kameraların özelliklerini ve işlevlerini bilmeniz gerekir. Anne bebek güvenlik ürünleri arasında ilk sırada yer alan bebek kameraları sesli, görüntülü ve sağlık izleme fonksiyonlu olarak iki gruba ayrılır. İlki standart özelliklere sahip ancak model ve markalara göre görüntü kalitesi menzil ve çekim kuvveti gibi farklılıklara sahiptir. İkincisi ise bebeğinizin ateşini dahi ölçen gelişmiş kameralardır. İşte modern bebek kameralarında bulunan ve bebeğinizin güvenliğini sağlamanızda yardımcı olan özellikler ve dikkat etmeniz gereken detaylar:

 • Görüntü Kalitesi: Bebek kamerasında dikkat edilmesi gereken en önemli özellik çözünürlüktür. Bebeğinizi ne kadar net görürseniz bir sorunu olup olmadığını o kadar çabuk anlayıp müdahale edebilirsiniz. Örneğin, kalitesiz görüntü sağlayan bir kamera size doğru renk iletemeyebilir ve çocuğunuz ateşten kızardığında ya da nefes alamayıp morarmaya başladığında fark edemeyebilirsiniz.
 • Ses Kalitesi: Ses kalitesi de görüntü kadar önemli detaylardan biridir. Tek yönlü kameralarda bebeğinizin sesinden bir sorun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Çift yönlü ses iletiminde ise sesiniz bebeğinize net iletildiğinde sizi yanınızda hissedebilir. Karmaşık, cızırtılı ve sesinizin tonunu iletmeyen bir kamera ile çocuğunuzla iletişim kuramayabilirsiniz.
 • Bağlantı: Radyo frekansı ve Wi-Fi sinyali ile iletişim sağlayan kameralar bulunur. Radyo frekanslı kameralarda menzil oldukça sınırlıdır. Ancak üçüncü kişilerin bebeğinizin görüntülerine erişmesini büyük ölçüde önler. Wi-Fi kameralar ise bebeğinizin videosunu telefonunuza aktarmak için internet bağlantınızı kullanır. Bu, çok daha fazla işlevselliğe ve izleme seçeneği sunar.
 • Menzil: 30 metreden 300 metreye kadar menzil aralığı sunan bebek kameralarını ihtiyacınıza ve bebek odasının konumuna göre seçebilirsiniz.
 • Ekran Boyutu: Kameralar geliştikçe ebeveyn ünitesinin ekranı da büyür. Daha detaylı görüntü ve fotoğraflar elde etmek isterseniz geniş ekranları tercih edebilirsiniz.
 • Gece Görüşü: Kızılötesi gece görüşü gerçekten çok önemlidir. Gece görüşü, bebeğinizi karanlıkta görmenizi sağlar. Gece görüş özelliği ile bebeğinizi kristal netliğinde görmek isterseniz bebek odasında loş bir ışık kaynağı olması yeterlidir. Ancak ışıksız ortamda da Kodak Cherish C525 akıllı bebek monitörü ile bebeğinizin uyuyup uyumadığını görebilirsiniz.
 • Ses Aktivasyonu (VOX): Çocuğunuz uyanık olduğunda sizi uyaran bir sensördür. Bu sensör, sürekli videoya bakmak zorunda kalmadan çocuğunuzun uyanık olduğunu anlamanın en iyi yoludur.
 • Çoklu Kamera: Evinizde birden fazla çocuğunuz varsa çoklu kamera desteği mükemmeldir. Tek bir monitör ile tüm aileyi görebilirsiniz. Tüm Wi-Fi monitörleri bu seçeneği sunar, ancak yalnızca en üst düzey RF monitörlerinde bulunur.
 • İki Yönlü Konuşma: Bebeğinizi yatıştırmak istediğinizde veya sizi yanında hissetmesi için iki yönlü ses iletimi oldukça önemlidir.  Bebek kamerası tavsiye ve önerileri arasında bulunan bu kamera özelliği, bebeğinizle sürekli iletişim halinde olmanız için mükemmeldir.
 • Nem Ölçer: Oda sıcaklığı gibi takip edebileceğiniz nem ölçer sayesinde kuru iklime sahip bölgelerde yaşıyorsanız nemlendirici gibi cihazlar edinerek bebeğinize uygun hava şartlarını sağlayabilirsiniz.
 • Oda Sıcaklığı: Sıcaklıkların gece boyunca önemli ölçüde değişebileceği bir yerde yaşıyorsanız, bebeğinizin rahat etmesini sağlamak için oda sıcaklığı önemlidir. Kamera sayesinde oda sıcaklığını takip ederek bebeğinize daha uygun bir ortam hazırlayabilirsiniz.
 • Ninni: Ninniler, bebeğinizi uyutmak için bir başka harika özelliktir. Kamera, telefonunuzdan veya ebeveyn ünitenizden seçebileceğiniz bir dizi şarkı ve ninni çalabilir. Böylece bebeğinizin rahatça uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Gece Lambası: Loş ve doğal bir ışığa sahip bebek kameraları hem gece görüşü özelliğinin net olmasına hem de bebeğenizin kısa sürede uykuya dalmasına yardımcı olur. Bu kameralar genellikle bebek oyuncakları şeklinde tasarlanır ve bebek odası dekorasyonuna uyum sağlar.
 • Ses ve Video Kaydı: Wi-Fi kameralarda bulunan bu özellik her anı yakalamanızı sağlar.
 • Sağlık Sensörleri: Kalp atışı hızı, ateş ölçer, oksijen seviyesi, kapalı yüz ve ağlama algılama gibi sensörleri ile bebeğinizin sağlığını takip edebileceğiniz özellikler içeren bebek kamerası modelleri tercih ederek bebeğinizin tüm durumlarını takip edebilirsiniz.
 • Fiyat: Bebek kamerası fiyatları tüm bu özelliklere göre değişebilen aralıklarla kullanıcılara sunulur. Her bir marka ve kamera/monitör büyüklüğü de fiyata etki eden unsurlardır. Bütçenize en uygun ve en verimli bebek kamerasını seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak kendiniz ve bebeğinizin güvenliğini sağlayan bir kameraya rahatlıkla karar verebilirsiniz. Yapmanız gereken bir bebek kamerasından beklentilerinizi önem sırasına göre listelemek ve bu listeye göre kameraları incelemektir.
scrolltotop svg