Çocuklar İçin 10 Eğitici Youtube Kanalı
Anne & Bebek

9 dk okuma

İçinde bulunduğumuz çağın en önemli özelliklerinden biri şüphesiz ki dijitalleşmenin hızla yaygınlaşması. Çoğu yetişkin gibi çocuklar da vakitlerinin önemli bir bölümünü sosyal medya ve web sitelerinde geçiriyor. Her şeyin fazlası zarar olsa da özellikle Youtube platformunda çocuklar için oldukça eğitici, eğlendirici ve faydalı içerik sunan kanallar bulunuyor.

Youtube çocuk kanalları ve video içerikleri farklı yaş gruplarına göre hazırlanıyor. Eğitici yönü ağır basan yayınlar çocukların çeşitli alandaki yeteneklerini, motor becerilerini, yaratıcılıklarını, sosyal kabiliyetlerini geliştirirken, çoğu kez yabancı dil öğrenmelerini de destekliyor. Tabii ki kanallar sadece eğitici bilgiler vermeyi değil; çocukları eğlendirmeyi de amaç ediniyor.

Siz de onların keyifle vakit geçirip aynı zamanda yeni bilgiler edinmelerini ve sosyal medyayı verimli şekilde kullanmalarını istiyorsanız aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz! İşte çocuklar için Youtube kanalları:

Lab 360 Turkish

Eğitici Youtube kanalları arasında Lab 360 Turkish bilimle ilgili yayınladığı videoları ile dikkat çekiyor. Lab 360 isimli yabancı kanalın Türkçe versiyonu olan Lab 360 Turkish, bilimi çocuklar için keyifli sunumlarla aktarıyor.

Peki, kısaca neler var kanalda? Deneysel bilim videoları evde kolaylıkla yapılabilecek uygulamaları içeriyor. Böylece çocukların bilimi eğlenceli ve akılda kalıcı şekilde keşfetmelerine yardımcı oluyor. Çocuklar öğrendiklerini deneylerle pratiğe dökerken bir yandan kendilerine olan güven duygusunu da pekiştirebiliyor.

Blippi Türkçe

Blippy TV’nin Türkçe versiyonu “Blippi Türkçe” de çocukların çok sevdikleri kanallar arasında yer alıyor. Kanalda çocuklar için heyecanlı ve coşkulu bir sunum gerçekleştiriliyor. Blippi’nin gezileri ile minik izleyiciler birçok yeri görüp etraftakileri keşfediyor.

Blippi’nin gittiği yerler arasında hayvanat bahçesi, müze, park, oyun alanları, doğa gibi çok sayıda eğlenceli ve eğitici alan var. Kanaldaki videolar ile birçok çocuk kelime ve bilgi dağarcığını da geliştiriyor.

Kanalın en güzel yönlerinden biri pozitif enerji vermesi ve çocukların merakını her zaman canlı tutmayı başarması. Blippi Türkçe genellikle 2 ve 7 yaş arası çocuklar için yayın yapıyor.

Bebetürk

Youtube çocuk kanalları arasındaki Bebetürk okul öncesi döneme uygun videolar paylaşıyor. Bebetürk hem çizgi film kanalı hem de eğitici videolar yayınlayan bir platform. Kanaldaki videolar çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak özellikler içeriyor.

Kanalın eğitim ve çizgi dizileri çocuklar tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor. Aynı zamanda minikler kanaldaki videolar sayesinde sayıları, renkleri, eşyaların isimlerini ve temel kavramları öğreniyor; eğitici oyunlar oynuyor.

Hikayesi Ne?

Orijinal versiyonu “What a Story!” olan “Hikayesi Ne?” kanalı çocuk ve genç izleyiciler için dünya genelinde olan veya henüz gerçekleşmemiş olaylar hakkında video paylaşımı yapıyor. Tarih sevmeyen kişilerin bile ilgisini çekebilecek bir anlatımla karşılaşıyorsunuz.

Videolar kısa, yalın ve anlaşılır bir tarzda hazırlanıyor. Ses ve müzik efektleri ise oldukça ilgi çekici. Çocuklar sıkılmadan videoları izleyip, genel kültür ve tarih bilgilerini artırabiliyor.

Tarihin bilinmeyen yönleri, tarihsel olaylar, çeşitli toplumsal faaliyetlerin yaşama geçirilmesi, gündelik hayatımızdaki bazı durumların nasıl ortaya çıktığı, dillerin doğuşu, atasözü/deyimlerin neye dayandığı gibi birçok ilgi çekici video içeriği kanalda yer alıyor. Aynı zamanda yabancı kültür ve geleneklere dair bilgilendirici videoları da izlemek mümkün.

Son olarak bir uyarı yapmakta fayda var. Kanal genel olarak 11-18 yaş arasındaki çocuklara hitap ediyor. Ağırlıklı olarak tarihi olayları konu edinen bazı videolarda korku ve şiddet öğeleri bulunabiliyor. Bundan dolayı öncelikle içerikleri kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Afacan TV

“Eğitici Youtube kanalları Türkçe” listesinde Türkiye’de abone sayısı milyonları bulan Afacan TV de yer alıyor. Popüler Youtube çocuk kanalı okul öncesi döneme yönelik eğitici, faydalı, eğlenceli içerikler ile izleyicilere ulaşıyor.

Afacan TV video paylaşımlarında oldukça aktif bir kanal. Sürekli olarak okul öncesi eğitime yönelik videolar yayınlıyor. Hayvanlar dünyası, sayılar, renkler, tuvalet eğitimi, meyveler/yiyecekler, çeşitli aktiviteler ile ilgili çok sayıda içerik var. Özellikle gündelik yaşamı kolaylaştıracak olumlu alışkanların yerleşip pekişmesine yönelik videolar ebeveynleri de destekliyor.

Çocukların kanalı bu kadar çok sevme nedenlerinden biri de eğlenceli şarkılar! Eğlenceli çocuk şarkıları miniklerin renkli dünyası ile güzel bir uyum yakalıyor.

Basfi ile Deneysel Bilim

“Basfi ile Deneysel Bilim” kanalındaki videolar da çocukları bilimle kaynaştırma ve keşfe yönlendirme konusunda iyi bir etki yaratıyor. “Eğitici Türk Youtube Kanalları” arasında en faydalı platformlardan biri.

12 yaş ve üzeri için uygun olan kanalda Biyoloji, Fizik, Kimya gibi alanlarda çeşitli deneylere yer veriliyor. Bir yandan bilimsel gerçeklere ilişkin açıklamalar yapılırken, öte yandan eğlenceli animasyonlar ve gündelik yaşamdan örnekler sunuluyor. Çocuklar bu sayede bilimsel gerçekleri daha somut biçimde kavrayabiliyor.

Basfi ile Deneysel Bilim kanalı çocukların problem çözme yeteneklerini ve yaratıcı düşünme güçlerini de destekliyor.

Rüya Okulu

“Çocuklara izletilebilecek Youtube kanalları” için bir diğer öneri de Rüya Okulu. Kanal okul öncesi çocuklar için yayın yapıyor.

Oldukça eğlenceli bir içeriğe sahip olan “Rüya Okulu” özellikle çizim videolarıyla da ünlü. Çeşitli nesnelerin nasıl çizileceğini gösteren videolar çocukların hem resim yeteneklerini geliştiriyor hem de onlara keyifli bir zaman dilimi sunuyor.

Eğitici-öğretici videoların paylaşıldığı kanalda birbirinden ünlü çocuk şarkıları da miniklerin favorileri arasında. Ayrıca çok sayıda video içeriği çocuklara harfleri, sayıları, renkleri kolayca öğretmek açısından yararlı oluyor.

Kavramların rahatlıkla anlaşılması, güzel ve akıcı Türkçe konuşmak da “Rüya Okulu” kanalının çocuklar için sunduğu faydalar arasında bulunuyor. Özellikle kuklalarla skeçler ve kısa hikayeler miniklerin kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırıyor.

Bebeko

“Eğitici Türkçe Youtube kanalları” için araştırma yapıyorsanız “Bebeko” okul öncesi çocuklar için en güzel platformlardan biri.

Türkiye’deki popüler çocuk kanalları arasında olan “Bebeko” eğitici videolardan klasik müziğe, çizgi filmlerden oyunlara kadar minikleri geliştirecek çok sayıda temayı içeriyor.

Çocuklar sayıları, şekilleri ve renkleri kanaldaki videolardan eğlenceli bir şekilde öğreniyor. Videodaki anlatımlarda basit ve anlaşılır bir dil tercih edilmiş. Böylece minikler bilgileri kolaylıkla kavrayıp, uygulamaya geçirebiliyor.

BildirCin

Okul öncesi eğitime yönelik güzel bir kanal önerisi daha: BildirCin. Ağırlıklı olarak 3 yaş üzeri çocuklara hitap ediyor.

Peki, neler var kanalda? 3 ve üzeri yaş grubunun gerektirdiği bilgiler oldukça eğlenceli biçimde aktarılıyor. Çocuklar renkleri ayırt etmeyi, sayıları ve harfleri öğreniyor.

1 milyonu aşan abone sayısıyla Türkiye’deki popüler Youtube çocuk kanalları arasına giren BildirCin’de ayrıca çok çeşitli oyun videoları da yayınlanıyor. Yapboz yapma, oyuncaklarla oyunlar yaratma, meydan okuyucu aktiviteler, yemek yapma oyunları ve daha birçok eğlenceli etkinlik kanalın içeriğinde yer alıyor.

Lezzetli Robot Tarifleri

“Lezzetli Robot Tarifleri” bazı şeylerin göründüğü kadar zor olmadığını göstermeye çalışan keyifli, eğitici ve öğretici bir kanal.

13 yaş üzeri çocukların faydalanabileceği kanalda robotik, elektronik ve kodlama üzerine videolar çekiliyor. Yaratıcılığı, bilimsel ve teknik beceriyi geliştirmek için yararlı içerikler paylaşılıyor.

İçeriklerde fizik kurallarıyla ilgili birçok bilgi yer alıyor. Bunların uygulamalı olarak gösterilmesi ise bilgilerin akılda kalıcılığını pekiştiriyor. Ayrıca kanal çocuklara proje üretme ve üzerinde sabırla çalışma disiplinini kazanma konularında da güzel bir örnek teşkil ediyor.

Bunların yanı sıra “Lezzetli Robot Tarifleri” kanalının izleyicilerle iletişim şekli de olumlu puan alıyor.

scrolltotop svg