Epilatör ve Lazer Acısı Nasıl Azaltılır?
Sağlık

9 dk okuma

Sesli Dinle

Epilatör ve La....

/

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için hangi epilasyon yöntemini tercih ederseniz edin acı ve ağrı yaşayabilirsiniz. Jilet gibi kılları keserek alan yöntemler acısız olsa da maalesef ki birkaç gün içinde pürüzsüzlük ortadan kalkar. Uzun süre yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için kılları kökünden alan epilatör ya da kıl foliküllerini etkileyerek sonuç gösteren lazer tercih etmelisiniz. Bu süreçte ağrı eşiğine ve bölgeye göre farklı derecede acı hissedebilirsiniz. Kişisel özelliklere bağlı olarak ağrı miktarı değişse de bunu engelleyen yöntemler herkes için aynıdır. İşte en çok sonuç veren deneyimlerle elde edilmiş epilasyon acısını azaltan yöntemler.

Lazer ve Epilatör Kullanımı Öncesinde Cildinizi Hazırlayın

Lazer ve epilatör acısı azaltmak denildiği zaman çoğu insan genellikle işlemin yapıldığı ana odaklanır. Oysaki acıyı azaltmak için epilasyon işlemine başlamadan önce cildinizi ve kendinizi hazırlamalısınız. Epilasyon için doğru zamanın seçilmesi yapılması gereken ilk adımdır. Kadınlar regl dönemi ile bunun birkaç gün öncesi ve sonrasında anatomik olarak diğer günlerden daha farklıdır. Değişen hormonlar ve vücuttaki ödem nedeniyle regl dönemine yakın yapılan epilasyon işlemleri daha fazla can yakar. Üstelik değişen hormon dengesi, kılların hızlı uzamasına neden olacağı için etkisi de kısa süreli olur. Acıyı azaltmak için öncelikle regl döneminden -3 ve +3 gün öncesi haricinde bir zaman seçebilirsiniz.

İkinci adım ise cildinizi epilasyon için hazırlamaktır. Epilasyon öncesi sıcak su ile duş alarak gözeneklerin açılmasını ve kıl köklerinin daha kolay bir şekilde yerinden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yağlı ciltte kıllar cımbızlar tarafından tutulsa bile sebum nedeniyle cımbızdan kayabilir. Bu da kökünden alınmamış kıllar için bile acı çekmek anlamına gelir. Epilatör modellerinin temiz ciltte iyi sonuç verme nedeni budur. Duş sonrası hiçbir ürün uygulanmayan cilt yüzeyinde epilatörü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Su altında kullanıma uygun bir epilatör modeliniz varsa duştayken işlem yaparak acıyı daha da azaltabilirsiniz. Sıcak su altında kıllar, yumuşayan ciltten kolay bir şekilde çıkar ve çekiştirme azaldığı için acı minimuma iner. Islak ve kuru epilatör modelleri acıyı azaltma konusunda bu nedenle başarılıdır.

Acıyı Azaltmak için Epilatör Doğru Kullanılmalı

Epilatör kullanırken duyulan acının çoğu, yanlış epilatör kullanımından doğar. Bu nedenle basit gibi görünen “epilatör nasıl kullanılır?” sorusunun doğru cevabını bildiğinizden ve uygulamanızda hata olmadığından emin olmalısınız. Epilatör kısa ve uzun tüylerde kullanılsa da ikisinin yarattığı acı birbirinden farklıdır. Kıl boyu uzadıkça kırılma ihtimali ve acı artar. Kırılma, makine cımbızlarının çekerek acıttığı fakat kökünden alamadığı tüyler anlamına gelir. Epilasyon öncesi kılların uzun olduğunu düşünüyorsanız makas ya da makinenin tıraş bıçağı başlığı ile kısaltma işlemi yapabilirsiniz. Kısa tüyler, cımbızlar tarafından köke yakın bir noktadan yakalanır ve direkt çekildiği için acısı azdır.

Epilatör kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da aleti her zaman cilde 90° olacak şekilde tutmanız gerektiğidir. Daha geniş yada dar açıda tutuş performansı kötü etkileyerek kılların kırılmasına ve acıya neden olur. Ayrıca hassas ve geniş bölge başlıklarını da doğru yerlerde kullanmalısınız. Hassas bölge başlıkları dar ağızlı oldukları için daha az kıl çektiğinden bir anda fazla acı vermez ve deriyi cımbıza sıkıştırma ihtimaliniz düşüktür. Geniş ağızlar ise kol ve bacak gibi düşük ağrı seviyesine sahip bölgelerde hızlı sonuç almak için tasarlanır. Kılın kökten çıkmasını hızlandırmak ve acıyı azaltmak için her daim cildi gergin tutmalısınız. Epilasyon yaptığınız bölgeyi tek elle çekerek ve kasları hareket ettirip gererek acıyı azaltabilirsiniz.

Eski ve Bakımsız Epilatör Can Acıtır

Doğru epilatör seçimi acı ve ağrıyı minimuma indirir. Bu nedenle eğer epilasyon yaparken canınızın çok yandığını düşünüp epilasyon günlerini endişe ile bekliyorsanız belki de kullandığınız cihazı değiştirmelisiniz. Epilatör cımbızları kaliteli materyallerden üretilmedi ise zaman içinde formunu kaybedebilir. Bu nedenle cımbızlar artık 30 kıl tutuyorsa bunun sadece 10 tanesini tek harekette kökünden almayı başarır. Yani tek pürüzsüzlük için tek bir bölgeden tekrar tekrar geçmeniz gerekir ve sürekli acı duyarsınız. Acıyı azaltmak için kaliteli ve özel tasarlanmış cımbızlardan oluşan epilatör modellerini denemelisiniz. Cımbızların yerleşim düzeni bile sizin duyduğunuz acı ile direkt ilişkilidir.

Epilatör modeli kadar sahip olduğunuz cihaza ne kadar iyi baktığınız da duyulan acıyı etkiler. Ne kadar iyi bir epilasyon aletine sahip olsanız da kullanım sonrası temizlik yapmıyorsanız birkaç kullanım sonrası acının arttığını fark edebilirsiniz. Bunun başlıca sebebi, cımbızların deri parçaları, yağ ve sebum nedeniyle eski performansı ile çalışmaması olur. Tuttuğunu koparan cımbızlar için her kullanım sonrası epilatör temizliği yapmalısınız. Modele göre değişmekle birlikte temizliği basittir. Ürün kutusundan çıkan fırça, temiz su ile temizlik yapıldıktan sonra havlu ile suyu alınır ve kurutulur.

Epilatör ve Lazer Öncesi Acıyı Azaltmak için Etkili Yöntemler

Acı eşiğinizin düşük olduğunu ve canınızın çok yandığını düşünüyorsanız medikal yöntemleri de epilasyon öncesi kullanabilirsiniz. Anestezik krem ve spreyler epilatör ve lazer işlemi öncesinde bölgeye sürülürse ciltte uyuşma yaratır. Bu nedenle yapılan işlemin acısını neredeyse hiç hissetmezsiniz. Çok fazla ağrınız oluyorsa bu kremleri doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Ayrıca işlemden yaklaşık yarım saat önce ağrı kesici içmek de duyduğunuz acıyı azaltmak konusunda etkili olur.

Epilasyon yaparken en az acıyan bölgeden başlayarak en çok acıyan bölgeye doğru gitmek de bilinen bir yöntemdir. Örneğin bacaklarınızda en az uyluk en çok diz bölgesi acıyorsa önce uyluk bölgesinden başlamalısınız. Uyluk bölgesindeki kılları alırken vücut uyuşur ve acıya dirençli hale gelir. Bu şekilde diz bölgesine geldiğiniz zaman normalin daha altında acı hissedersiniz.

Soğuk kompres uygulamak da acıyı azaltan yöntemler arasındadır. Bazı epilatör markaları setin içerisine eldiven ve paket şeklinde acı azaltıcı soğuk kompres ürünleri de koyar. Eğer sizde bunlardan yoksa beze sarılmış buz torbası ya da medikal soğuk kompres jelleri kullanabilirsiniz. Uygulama öncesi ve sonrası bölgeye soğuk baskı yaparak uyuşmasını ve acının az hissedilmesini sağlayabilirsiniz.

Ev Tipi Lazer Epilasyon Aletleri Daha Az Acıtır

Lazer epilasyona gitmek istiyor ama acısından korkuyorsanız ev tipi cihazları tercih edebilirsiniz. Salonlarda kullanılan lazer epilasyon cihazları profesyonel eğitim ile ayarı yapılan ürünlerdir. Bu nedenle ısısı yüksek seçilebilir. Oysaki evde lazer epilasyon yapmak için kullanılan cihazlar bir eğitim gerektirmez. Bu nedenle ısı derecesi belli bir seviyeye kadar çıkar. Bu nedenle acısı ve ağrısı çok daha azdır. Özellikle cilt tonu ve kıl yapısına uygun derece seçimi yapabilen sensörlü akıllı modeller sizin için en doğru kararı kendi verir. Düşük ısı yaymasına rağmen etkili sonuç veren ev tipi lazer cihazları kullanarak kendi evinizin konforunda acısız epilasyon yapabilirsiniz. Dilediğiniz takdirde düşük ayarda ilk seansları gerçekleştirebilir daha sonra yükseltebilirsiniz. Kıl kalınlığı azaldıkça ve rengi açıldıkça lazer epilasyonun verdiği acı da düşer. Düşük ağrı eşiğine sahipseniz ilerleyen seanslarda kendi isteğinize göre dereceyi artırarak ilerlemeniz mümkün olur.

scrolltotop svg