Profesyoneller Gibi Fotoğraf Çekme Tüyoları
Kültür & Sanat

10 dk okuma

Yüksek kaliteye sahip kamerayla çalışan mobil cihazlar fotoğrafçılığı daha yaygın hale getirdikçe, profesyonel görünümlü fotoğrafların da önem kazandığını görmek mümkün. Profesyonel fotoğraflar çekme konusunda deneyimli kişiler için bu çekim kolay olabilir. Ancak hiçbir tecrübeniz yoksa bile en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, bunun pratik yaparak geliştirmeniz gereken bir beceri olduğunu söyleyebiliriz. Bol bol çekim yaptığınızda ve çekimler esnasında bazı detaylara özen gösterdiğinizde bu beceriyi edinmeniz için hiçbir engel yoktur.

Profesyonel Fotoğraflar Çekmenin Faydaları

Fotoğrafçılık, ustalaşabileceğiniz çok yönlü becerilerden birisi. Bu beceriyi günlük hayatın yanı sıra modern iş dünyasında da kullanabilirsiniz. Kişisel sosyal medya hesaplarından yayınladığınız fotoğraflar, sizin için eğlenceli birer anı olarak kalırken, uzun yıllar hayatınıza eşlik eder. Çocuğunuzun doğum gününü, arkadaş buluşmalarını ve hayatınızın önemli bir parçası olan tüm özel günleri profesyonel fotoğraflarla taçlandırabilirsiniz. İş dünyasında ise profesyonel fotoğraflar, kendi işiniz veya çalıştığınız markanın hedef kitlesini artırmaya, markanıza prestij kazandırmaya veya hedef kitle üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakmaya yardımcı olabilir. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için nelere ihtiyacınız olduğunu bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Etkili Fotoğraflar Çekmek İçin 3 Tüyo

Her resim bir hikaye anlatır. O hikayenin yıldızı ise fotoğrafınızın konusudur. Bir yıldız olarak konunuz, profesyonel bir fotoğraf çekmek için gereken diğer unsurların en iyi nasıl uygulanacağını belirlemede büyük rol oynar. Bir manzara fotoğrafı çekerken, portreden farklı bir yaklaşım uygulamanız gerekir. Çektiğiniz fotoğrafın türünü belirlemenin yanı sıra her çekime özel bir tema oluşturarak fotoğraflarınızı özel hale getirebilirsiniz. Aydınlatma, çerçeve, pozlama gibi konular, temanızdaki nihai sonucu etkileyecektir. Bu sebeple işe fotoğrafınızın konusunu seçerek başlayabilirsiniz. Diğer tüyolar ise şöyledir:

Doğru Kamera ve Ekipman Kullanın

Bazı fotoğraf çekimleri için kapsamlı kurulumlar yapılır. Bu kurumlar başlangıç için korkutucu gözükebilir ancak profesyonel düzeyde fotoğrafçılık için yaratıcılığın daha önemli olduğunu söylemek gerekir. Üst düzey kameralar ve aksesuarlar kullanmadan güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar kamera ve ekipman konusunda size yardımcı olabilir.

 • Modern Cep Telefonu Kameralarına Güvenin: Birçok telefon kamerasının lensleri son derece başarılıdır. Modern bir akıllı telefonunuz varsa, çekebileceğiniz yüksek kaliteli fotoğraflara şaşırabilirsiniz. Telefonların odak derinliğini daraltmak gibi kamera efektlerini simüle eden özelliklerinden yararlanın.
 • Kameranız İçin Doğru Lensi Seçin: Fotoğraf makinesinin merceğini değiştirmek, çekebileceğiniz fotoğraf türünü kökten değiştirmenin en hızlı yoludur. Özelleştirilebilir bir lens, birçok farklı ayarla profesyonel görünümlü fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilir. Ancak sadece ailenizle özel anların fotoğraflarını çekmek temel amacınız ise uygun bir lensi bularak fotoğraflarınızı iyileştirebilirsiniz.
 • Sabit Çekimler İçin Tripod Kullanabilirsiniz: Tripod çeşitleri, çektiğiniz fotoğrafların kalitesini artırmanın uygun maliyetli bir yoludur. Çekimlerinize uygun olacak şekilde seçtiğiniz tripod, odak noktanızı daha iyi belirlemenize yardımcı olmasının yanı sıra bulanık fotoğraflardan kaçınmanız için de kameranızı sabit tutar. 

Aydınlatma Ayarını Gözden Kaçırmayın

Doğru aydınlatmayı elde etmek, bir resmi günlük kaliteden profesyonelliğe çevirmenin en etkili yollarının başında gelir. Aydınlatma, öznenizin öne çıkmasına destek verir. Ayrıca görüntülerinizi daha dinamik hale getirir. Işıklandırmada ustalaşmak, çektiğiniz fotoğrafların kalitesini artırmak için edinebileceğiniz en önemli becerilerden birisidir. Bu ipuçları aydınlatma becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir:

 • Doğal Işıktan Yararlanabilirsiniz: Nesneleri aydınlatmak için güneşi kullanmak, bir sahneyi aydınlatmanın en hızlı çözüm yoludur. Fotoğraflar için en iyi doğal ışık, güneşin doğuşunu takip eden ilk saat ve güneşin batışından önceki son saattir.
 • Portreleri Ön Cepheden Aydınlatabilirsiniz: Profesyonel bir portre fotoğrafı çekmenin anahtarı, sert gölgelerin olmasını engellemektir. Gölgeleri dengelemek için daha yumuşak bir dolgu ışığıyla ön cepheden aydınlatılan nesneler, kaliteli fotoğraflar çekmenize destek verir.
 • Siluet Efekti İçin Güçlü Arka Aydınlatma Kullanın: Sıra dışı çekimler için ışığı öznenin arka tarafında olacak şekilde konumlandırabilirsiniz.  
 • Doğal Işığı Yönlendirmek İçin Reflektör Kullanabilirsiniz: Doğal aydınlatma kullanırken, ışık kaynağının yönünün kontrolünü kaybettiğiniz durumlar olabilir. Bir reflektör, aydınlatma profilinizi doldurmanıza yardımcı olmak için ışığın öznenize çarptığı yönü yönlendirmenin etkili bir yoludur.

Çerçevelemeye Dikkat Edin

Fotoğraflarınızdaki nesneleri konumlandırma şekliniz, profesyonel fotoğraf çekimlerinde önemli bir faktör. Bir çekimi çerçevelerken yaptığınız seçimler, görüntünüzü görsel olarak çekici hale getirebilir. Çerçeveleme becerisini geliştirmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. Daha fazla çekim yaptıkça ve farklı kadraj tekniklerini denedikçe bu konsept size doğal gelecektir. Çekimlerinizi etkili şekilde çerçevelemek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

 • Gereksiz Dikkat Dağıtıcılardan Kaçının: Fotoğraf çekerken çerçevedeki her şeye dikkat etmeniz önemli. Dikkati odak noktasından farklı yerlere çeken nesneleri kadrajınızdan uzaklaştırabilirsiniz.
 • Benzersiz Açılar Yaratın: Profesyonel çekimleri öne çıkaran şeylerden biri, dünyayı ilginç bir bakış açısıyla göstermek. Daha yüksek bir açıdan fotoğraf çektiğinizde fotoğrafınız farklı görünür.
 • Bir Odak Noktası Seçin: Çektiğiniz fotoğrafı birisi incelediğinde bakacağı yer konusunda kafasının karışmasını istemezsiniz. Resminizin konusu, fotoğrafı inceleyen kişinin ilk bakışta dikkatini çekecek özne olmalıdır.
 • Üçler Kuralına Uyun: Amatör fotoğrafçıların en yaygın hatalarından birisi, özneyi her zaman çerçevenin ortasına yerleştirmek. Üçler kuralı, çerçeveyi iki yatay çizgi ve iki dikey çizgi ile üçe bölmeyi ve özneyi, merkezden uzakta olacak şekilde, kesişim noktalarından birine yerleştirmeyi içerir.
 • Çerçeveyi Doldurun: Çerçevede boşa harcanan alan dikkati dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğrafın etkisini de azaltabilir. Çerçeveyi doldurmak, öznenizin çekimi tamamen kapsamasına izin verdiğiniz, hatta potansiyel olarak çerçevenin sınırlarını bile aşabileceğiniz bir teknik.

Son Adım Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenmek

Her kamera kendine özgü ayarlarla çalışır. Modern fotoğraf makinesi çeşitlerinin otomatik ayarları, kaliteli fotoğraflar çekmek için etkili olsa da özelleştirdiğiniz ayarlar sizin imzanızı taşıyabilir. Bu sebeple yukarıdaki tüyoları uygulamadan önce kullandığınız kameranın ayarlarını keşfetmeniz faydalı olabilir. Profesyoneller gibi fotoğraflar çekmek için sadece kameranın ayarlarını keşfetmek ve fotoğraf tekniklerini uygulamak yeterli olmaz. Çektiğiniz resimleri etkili hale getirmek için fotoğraf düzenlemeyi de öğrenebilirsiniz. Kamera kurulumu, aydınlatma, çerçeveleme önemli olsa da bir fotoğrafı özel yapan etkenlerden biri de fotoğraf düzenleme programında yapılan son rötuşlardır. Bu programlar, fotoğrafçıların en büyük yardımcısıdır. Kırpma, parlaklık ayarlamaları, renk düzeltmeleri veya ince ayarlar da dahil olmak üzere birçok rötuşla fotoğraflarınızı mükemmel hale getirebilirsiniz. Fotoğraf düzenleme, çektiğiniz karenin son görüntüsü üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur. Kırpma, renk ayarları gibi rötuşların yanı sıra aydınlatma veya kontrast seviyelerini düzenlemek de fotoğrafları özelleştiren önemli etkenlerdendir. Bu özelleştirmeler, fotoğraflarınızı özgün ve özel hale getirebilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, fotoğraflarınıza hafif bir rötuş yapmanızdır. Fazla rötuş ve düzenleme, çektiğiniz karelerin gerçekçi görünmesini engelleyebilir. Bu sebeple düzenlemeleri sadece gerekli yerlerde yapmaya özen gösterin. Birkaç çalışmayla ve ufak ipuçlarıyla sevdiklerinizle geçirdiğiniz anları kaliteli fotoğraflar haline getirebilirsiniz. Bu yöntemlerle sadece size özel keyifli bir fotoroman bile hazırlayabilirsiniz.

scrolltotop svg