PubG Mobile İçin En İyi Hassasiyet Ayarları
Oyun

9 dk okuma

Hemen her mobil oyun tutkunun severek oynadığı PUBG, kullanıcıların giderek profesyonelleşmesi sonucunda kazanması daha zor bir seviyeye gelen oyunlardan biridir. Bu nedenle hem akıllı telefonlarınızın ayarını hem de oyun içi ayarları en hassas şekilde yapmanız performansınızı artıracak detaylar arasındadır. Hassas ayar denilince akla ilk gelen değerlerden biri hiç şüphesiz FPS ayarıdır. PUBG ya da herhangi bir online oyunu PC ya da telefondan oynamanız fark etmeksizin FPS ayarı, hareketlerinizi en çok etkileyen özelliklerden biridir. Bir diğeri ise dokunmatik ekra kontrolleridir. Atış, saklanma, silah değiştirme, envanter toplama gibi PUBG oyununda hayati önem taşıyan bu eylemlerin hızla gerçekleşmesi gerekir. Bu nedenle bu eylemlerin varsa otomatik yapılması ya da dokunmatik kontorellerin rahatlıkla yönetebileceğiniz hassasiyette ayarlanması oyunu kazanıp kaybetmenizi büyük ölçüde etkiler.

İşte PUBG Mobile oyununda hayatta kalmanız için yapabileceğiniz tüm hassasiyet ayarları!

PUBG Mobile Ekran Kontrol Ayarları

Battle Royal oyunları arasında en popüler oyunlardan biri olan PUBG Mobile, kişiselleştirme ve özelleştirme yapmanız için pek çok kontrol ve hassasiyet ayarı sunar. Böylece herkes kontrolü bir oyun deneyimi yaşayabilir ve alışık olduğu kullanım ayarlarını elde edebilir. Ekran üzerinde iki, üç ya da dört parmağınızla kontrol sağlamak için üç farklı ayar seçeneği bulunur. Bu ayarlarda ise genellikler kamera hassasiyeti, duyarlılık ve jiroskop yer alır. Ekran düzeni seçtiğiniz parmak sayısına göre değişir. Ancak hassasiyet ayarı için ideal dereceler yoktur. Bunun sebebi ise bu hassasiyet ayarlarının tamamen kişisel olmasıdır. Ayarlar şu şekilde sıralanabilir:

  • 2 Parmak Kontrol: Ekran üzerinde iki parmağınızla kontrol edebileceğiniz simgeler belirir.  Bunlar genellikle atış, nişan, çömelme, atlama ve şeffaflık gibi özelliklerden oluşur. En temel düzen iki parmakla oynanan hali olmasına rağmen kullanım alışkanlıkları nedeniyle kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte bir düzenden diğerine geçmek birkaç gün sürebilecek alışma süreci demektir. Bu nedenle hangi düzeni kullanıyorsanız kullanın en iyi ayarları baştan yapmanız ve eğitim odalarında her şeyi kontrol altına alana kadar çalışmanız tavsiye edilir.
  • 3 Parmak Kontrol: Oyuncular tarafından tercih edilen kontrol türlerinden biri de 3 parmaklı pençe kontrol ayarıdır.  Bununla birlikte telefona ek olarak kurulum yapılan oyun kolları ekran üzerinde daha fazla hakimiyet sağlamanıza yardımcı olur. Piranha 8865 PUBG oyun kolu gibi aksesuarlar daha rahat ateş etmenize, nişan almanıza ve jiroskop ayarlarını yapmanıza olanak tanır. PUBG Mobile’ı tabii ki eklentiler olmadan da oynamak mümkün. Oyun ayarlarınızdan 3 parmak kontrolü ile ateş etme ve çömelme birlikte kullanılabilirken aynı zamanda ek nişan özellikleri kazanabilirsiniz. Aynı zamanda kamera hassasiyeti, jiroskop ve duyarlılık seviyelerinizi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  • 4 parmak Kontrol: Her iki baş parmağınız ve işaret parmağınızı ekranınızın üzerine yerleştirerek oynayabileceğiniz PUBG, 4 parmak kontrolü alıştığınız sürece en verimli kontrol şekillerinden biridir. Bunun için her iki parmağınız için hassasiyet ayarı yapmanız ve parmaklarınızın konumuna göre ekstra tuş atamanız mümkün. Bu tuşlar ve görevler ise genellikle nişan alma, göz atma, eğilme, kamera açısı, zıplama ve benzeri ayarları yapmanıza olanak tanır.

PUBG Mobile oyununda kaç parmağınızı kullanacağınıza karar verebilceğiniz gibi hangi elinizi aktif olarak kullanıyorsanız sağ/sol el ayarı yapmanız da mümkün.

PUBG Mobile için En İyi Grafik Ayarları Nelerdir?

Video oyunlarında en önemli şeylerden biri de grafik ayarlarıdır. Oyunun netliği ve detaylar, grafik ayarlarından en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığınızla doğrudan alakalıdır. Derecelendirme sistemi, farklı oyun modları ve gerçekçi bir oyun deneyimi sağlayan grafiklere sahiptir. PUBG Mobile’ı orijinal ayarlarda ve tatmin edici bir şekilde oynamak isterseniz üreticinin gözüyle görmeniz gerekir. Bunun için ise elinizdeki akıllı telefonun özellikleri elverdiği şekilde grafik ayarlarını maksimum seviyeye çıkarmalısınız. üst düzey bir gamer telefonunuz ya da ortalama oyunların oynanabildiği bir cihaz olması fark etmeksizin daha iyi görüntü ve hızlı bir oyun akışı için yapabileceğiniz grafik ayarları vardır.

Genellikle akıllı telefonlarda oyun moduna geçildiğinde grafik ayarları düşürülür ve oyunun hızlı akması için FPS ayarı maksimum seviyeye çıkarılır. FPS ayarı maksimumda ise her kareyi donma olmadan görmeniz anlamına gelir ve bu da PUBG’de düşmanlarınızı rahat seçmenizi sağlar ve görmediğiniz bir kurşun nedeniyle ölmenizi önler. Ancak otomatik ayarlarda grafik kalitesi düşürülebileceğinden ayarları manuel yapmanız önemlidir.

Öte yandan telefon modeli geliştikçe daha fazla grafik ve hassasiyet ayarına sahip olabilirsiniz. PUBG Mobile Stil adı verilen ayar bölümünde  Klasik, Abartılı, Gerçekçi, Yumuşak ve Film olmak üzere 5 farklı seçenek bulunur. Standart en popüler ayarlardan biridir. Bunun sebebi ise dşük renk doygunluğu be açık gölgelerdir. Bu sayede çok iyi grafikler elde edilmese de düşmanlar daha rahat görülebilir. Ayrıca CPU ve GPU’yu yormadığı için performans açısından da tercih edilir. Diğer modlar ise daha gerçekçi, daha karanlık, göz alıcı ve flu görüntüler sunar.

PUBG Mobile için En İyi Dokunmatik Ekran Ayarı Nasıl Yapılır?

PUBG Mobile dokunmatik ekran kullanımı ve özelleştirilebilmesiyle öne çıkan oyunlardan biridir. Normal şartlar altında telefonda asla göremeyeceğiniz dokunmatik ekran kontrollerini ortaya çıkarır ve kolaylıkla kullanılmasını sağlar. PUBG Mobile, ekran üzerinde yapabileceğiniz her şey için bir düğmenin yanı sıra haritalar ve diğer oyun arayüzü öğelerinin bulunduğu yeri ve boyutunu kişiselleştirmenize yardımcı olur, böylece kullandığınız telefonun en boy oranına ve size uygun düzenlemeyi keşfedebilirsiniz.

Kontrolleri ve ayarları oyun dışında yapabileceğiniz gibi oyun esnasında da hızlı bir şekilde ayarlayabilmeniz mümkün. Geliştiriciler sayesinde tüm ayarlara ve yapılandırmalara erişim oldukça basittir. Oyun ana ekrandayken ya da HUD adı verilen oyun içi arayüzdeyken dişli simgesi vasıtasıyla dokunmatik hassasiyet ayarı yapılabilir. Her oyun öncesi yapmanız gereken dokunmatik ayarı oyun içi ayarlara yönlendiren bu dişli simgesi sayesinde kişiselleştirebilirsiniz.

Telefonu tutuş biçiminiz de oyunda oldukça etkilidir. 2-3 ya da 4 parmakla oynayabileceğiniz PUBG Mobile her bir parmağa karşılık gelen tuşu seçmenize, konumunu ayarlamanıza ve bu tuşun hangi görevleri üstleneceğini belitrmenize olanak tanır. Atış hassasiyeti, parmaklara atanan tuş, göz atmak için hayalet tuşlar, sağ/sol el ayarı ve daha pek çok  ayar yapmanıza izin veren PUBG Mobile arayüzü oyun içi konforunuzu iyileştimenize yardımcı olur. Bu sayede tüm hassas ayarları yapıp performansınızı artırabilir, rakiplerinize üstünlük sağlayarak hayatta kalan son kişi olabilirsiniz.

PUBG Mobile’ın Türkiye’de en çok oynanan 20 oyun içinde olmasının sebeplerinden biri de pek çok grafik ayarını otomatik yapmasıdır. Otomatik olarak belirlenen grafik ayarları oyunu nasıl bir ortamda ya da nasıl bir telefonla oynadığınıza bağlı olarak değişir. Ancak telefonunuzun hafızasını boşaltarak PUBG’ye daha rahat bir alan sunabilir, arka plan uygulamalarını sınırlandırarak oyunun daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

scrolltotop svg